90% pacientů s FM jsou citliví na změny počasí a tlaku

 

Změny počasí způsobuje zhoršení fibromyalgické bolesti, bolesti kloubů, svalů a hlavy.

https://www.fibromyalgia-symptoms.org/fibromyalgia_weather.html

https://healthmattershow.com/fibromyalgia-and-weather-change/

 

Faktory, které zhoršují příznaky fibromyalgické bolesti:
  • Rychlé změny teploty.
  • Studené počasí.
  • Pokles barometrického tlaku např. před bouřkou, při větru.
  • Vysoká vlhkost.
  • Déšť, sněžení, kroupy aj.

 

Pacientům s artrózami častěji vadí vysoká vlhkost vzduchu, pacientům s revmatoidní artritídou vysoká vlhkost a vysoký tlak vzduchu, zatímco pacientům s fibromyalgií vysoký tlak vzduchu.

https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/pocasi-neovlivnuje-prubeh-nemoci-pouze-jeho-priznaky-538

 

Fibromylagické obtíže se zhoršují ve dnech s nízkou teplotou a vysokým barometrickým tlakem.

https://www.zdn.cz/clanek/postgradualni-medicina/poznamka-k-problemu-vlivu-pocasi-na-revmaticke-obtize-414582

 

Doporučuje se vrstvené oblečení, pobývat pouze ve vytopených místnostech a absence klimatizace.

Fibromyalgikům svědčí vyšší atmosférický tlak - slunečné počasí s malou oblačností, zatímco pokles tlaku s příchodem oblačnosti a deštivým počasí jim potíže zhoršuje.
 
Vyrovnat se s letními horky a rostoucí vlhkostí není mnohdy jednoduché ani pro zdravé osoby. Pro lidi, co trpí chronickými bolestmi, je to pak skutečná výzva. Hlavně proto, že tito pacienti mají problémy s přizpůsobením se extrémním změnám teplot. Například se mění tekutina obklopující naše klouby, čímž se mohou zhoršovat záněty a bolesti. Vysoké teploty a vlhkost vzduchu mohou ale také vychýlit hladiny ozónu v prostředí. To zase zhoršuje bolesti u jedinců s astmatem, fibromyalgiemi, roztroušenou sklerózou či s chronickým únavovým syndromem. Jak už bylo řečeno, horká období mohou ztěžovat průběh zánětu. Léky tlumící bolest se pak při takovém stavu stávají méně účinnými a bývá třeba navýšit jejich množství.
 
  • Tlak. Tlakové změny vzduchu bývají často spojeny s bolestmi. Pokud je hodnota tlaku vyšší, tlačí na naši kůži a tělesné tekutiny, čímž zmenšuje jejich objem. Pokud je naopak nižší, způsobuje lehký nárůst objemu těchto tekutin. To může vyvolat tlak na kosti či nervy (ty se vlivem počasí nemění), a tak zapříčinit nebo zhoršit bolest. Během léta je ale naštěstí tendence k vyššímu atmosférickému tlaku a jeho změny nejsou tak časté jako například na jaře.
  • Vlhkost. Její změny mohou také souviset s intenzitou bolesti. Nejvíce byl zkoumán její vliv na bolesti hlavy. Výsledky ukázaly, že výkyvy ve vlhkosti atmosférického vzduchu mohou měnit intenzitu potíží. Neprokázaly ale přímo, zda bolesti souvisí s vysokou, či naopak nízkou vlhkostí – zkušenosti pacientů jsou mimo jiné v tomto směru velmi rozdílné. 


Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/jak-zvladnout-leto-s-chronickou-bolesti-pobytem-ve-stinu-to-jen-zacina/

 

Jak přežít teplé počasí s FM a ME/CFS

https://chronicfatigue.about.com/od/Day-to-Day-Life/a/Warm-Weather-Survival.htm?utm_source=exp_nl&utm_medium=email&utm_term=list_chronicfatigue&utm_campaign=list_chronicfatigue&utm_content=20150703

 
Detect language » Hungarian