90% pacientů s FM jsou citliví na změny počasí a tlaku

Změny počasí způsobuje zhoršení fibromyalgické bolesti, bolesti kloubů, svalů a hlavy

https://www.fibromyalgia-symptoms.org/fibromyalgia_weather.html

https://healthmattershow.com/fibromyalgia-and-weather-change/

Faktory, které zhoršují příznaky fibromyalgické bolesti:
  • Rychlé změny teploty.
  • Studené počasí.
  • Pokles barometrického tlaku např. před bouřkou, při větru.
  • Vysoká vlhkost.
  • Déšť, sněžení, kroupy aj.
Pacientům s artrózami častěji vadí vysoká vlhkost vzduchu, pacientům s revmatoidní artritídou vysoká vlhkost a vysoký tlak vzduchu, zatímco pacientům s fibromyalgií vysoký tlak vzduchu

https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/pocasi-neovlivnuje-prubeh-nemoci-pouze-jeho-priznaky-538

Fibromylagické obtíže se zhoršují ve dnech s nízkou teplotou a vysokým barometrickým tlakem

https://www.zdn.cz/clanek/postgradualni-medicina/poznamka-k-problemu-vlivu-pocasi-na-revmaticke-obtize-414582

Doporučuje se vrstvené oblečení, pobývat pouze ve vytopených místnostech a absence klimatizace

Fibromyalgikům svědčí vyšší atmosférický tlak - slunečné počasí s malou oblačností, zatímco pokles tlaku s příchodem oblačnosti a deštivým počasí jim potíže zhoršuje.

Vyrovnat se s letními horky a rostoucí vlhkostí není mnohdy jednoduché ani pro zdravé osoby. Pro lidi, co trpí chronickými bolestmi, je to pak skutečná výzva. Hlavně proto, že tito pacienti mají problémy s přizpůsobením se extrémním změnám teplot. Například se mění tekutina obklopující naše klouby, čímž se mohou zhoršovat záněty a bolesti. Vysoké teploty a vlhkost vzduchu mohou ale také vychýlit hladiny ozónu v prostředí. To zase zhoršuje bolesti u jedinců s astmatem, fibromyalgiemi, roztroušenou sklerózou či s chronickým únavovým syndromem. Jak už bylo řečeno, horká období mohou ztěžovat průběh zánětu. Léky tlumící bolest se pak při takovém stavu stávají méně účinnými a bývá třeba navýšit jejich množství.

Tlak

Tlakové změny vzduchu bývají často spojeny s bolestmi. Pokud je hodnota tlaku vyšší, tlačí na naši kůži a tělesné tekutiny, čímž zmenšuje jejich objem. Pokud je naopak nižší, způsobuje lehký nárůst objemu těchto tekutin. To může vyvolat tlak na kosti či nervy (ty se vlivem počasí nemění), a tak zapříčinit nebo zhoršit bolest. Během léta je ale naštěstí tendence k vyššímu atmosférickému tlaku a jeho změny nejsou tak časté jako například na jaře.

Vlhkost

Její změny mohou také souviset s intenzitou bolesti. Nejvíce byl zkoumán její vliv na bolesti hlavy. Výsledky ukázaly, že výkyvy ve vlhkosti atmosférického vzduchu mohou měnit intenzitu potíží. Neprokázaly ale přímo, zda bolesti souvisí s vysokou, či naopak nízkou vlhkostí – zkušenosti pacientů jsou mimo jiné v tomto směru velmi rozdílné. 

Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/jak-zvladnout-leto-s-chronickou-bolesti-pobytem-ve-stinu-to-jen-zacina/

 

Myslíte si, že je zima? Zkuste žít s FIBROMYALGIÍ!

Kvůli dysfunkci našich vnitřních termostatů se to, co je pro zdravého člověka zima, je pro člověka s fibromyalgií 3x horší. Chlad nám proniká až do kostí a zahřátí trvá mnohem déle. Vysává z nás energii a způsobuje neutuchající únavu. Bolí a tuhnou klouby, bolí kůže a svaly pulzují bolestí. Dýchání studeného vzduchu může způsobit migrénu. Elektrické deky jsou našimi nejlepšími přáteli. Pokud se nachladíme nebo onemocníme chřipkou, může to vyvolat flare a upoutat nás na lůžko na několik dní nebo týdnů kvůli oslabenému imunitnímu systému.

PROČ CHLAD ZHORŠUJE BOLEST:
  • Když je chladno, naše tělo ukládá teplo tím, že posílá více krve do orgánů v centru (srdce, plíce atd.) a cévy, které nejsou v těchto oblastech, se zužují, dochází k menšímu průtoku krve, což vyvolává bolest a způsobuje svalové křeče.
  • Chlad ovlivňuje náladu a způsobuje sezónní afektivní poruchu (SAD), která může zvýšit vnímání bolesti. - Nízká hladina vitaminu D.
  • Kolísání barometrického tlaku vede ke změnám krevního oběhu a zvýšené citlivosti nervových vláken. 
  • Kosti a pojivová tkáň se rozpínají a smršťují v reakci na změny barometrického tlaku, což ovlivňuje tlak vyvíjený na klouby.
  • Chladné počasí snižuje naši aktivitu, jsme méně pohybliví a tato změna může zvýšit bolest v těle.
  • Chladné teploty vedou k zahuštění synoviální tekutiny, která promazává klouby, a proto se cítíme ztuhlejší a klouby jsou více bolestivé.
  • Bolest je způsob, jakým vás mozek chrání před chladem, je varováním, abyste zůstali doma. - Nízká hydratace.
  • Šlachy, svaly a tkáně se při chladu rozpínají.