Fibromyalgici mají různá onemocnění zažívacího traktu, která spolu různě souvisí a jedním z nich je SIBO

V současné době objeví lékaři tuto chorobu u řádově desítek pacientů ročně, v ČR jí ale trpí stovky lidí! www.trendyzdravi.cz/medicina/dechove-testy-odhali-radu-potizi-traviciho-traktu.html

 

Tenké střevo je pro člověka nepostradatelným orgánem, k jeho hlavním funkcím patří motilita, trávení, vstřebávání a sekrece. Porucha některé z těchto funkcí je podstatou jeho nejvýznamnějších onemocnění.

Proces trávení začíná v žaludku a pokračuje do tenkého střeva. Zde se potrava pohybuje rychle, trávicí enzymy ji rozštěpí a po vstřebání putuje krví na místo potřeby. Do tlustého střeva jdou nestrávené zbytky o které se postarají bakterie. V tenkém střevě se nacházejí dobré i špatné bakterie, přičemž ty dobré se logicky podílejí nejvíce na zdraví střev. Tlusté střevo obsahuje až sto tisíckrát více bakterií než střevo tenké, kromě množství je rozdílné i jejich složení. Když se trávení zpomalí přemnoží se zlé bakterie a/nebo se dostanou z tlustého střeva do tenkého, dojde k narušení rovnováhy mezi jednotlivými druhy k dysbióze. Například bakterie, které se nacházejí v tlustém střevě a tráví specifické druhy sacharidů jako je například fruktóza a laktóza, se při SIBO nacházejí v tenkém střevě (kam nepatří) a způsobují problémy – fermentace (kvašení), nadýmání atd.

U většiny pacientů není SIBO zapříčiněno jedním bakteriálním kmenem nebo jednou čeledí či rodem bakterií. Většinou se jedná o: Escherichia coli, Streptococcus, Lactobacillus, Bacteroides a Enterococcus. Bakterie při SIBO produkují řadu toxinů, které mohou mít překvapivé systémové účinky. Může se jednat o fenol, kresol, nadprodukci amoniaku, D-laktát, endogenní etanol, bakteriální peptidoglykany a další. SIBO bývá spojen se zvýšenými hodnotami endotoxinu, bakteriální působky stimulují produkci (pro)zánětlivých cytokinů. Ve střevní sliznici vznikají mikro- i makroskopické zánětlivé změny vedoucí k porušení střevních funkcí a zvýšení propustnosti (LGS). 

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/drazdivy-tracnik/syndrom-propustneho-streva/

Příznaky SIBO se u jednotlivců liší od závažnosti a druhů bakterií nacházejících se v tenkém střevě. Jedná se o pod diagnostikovaný stav, jehož přítomnost by měla být vyloučena u jedinců, které trápí nadýmání a střevní problémy jelikož může vést k selhání střev. Prognóza je zpravidla závažná, je dána základním onemocněním, které k SIBO vede.

Nejčastější příznaky SIBO:

  • Nafouklé břicho a bolest žaludku zejména po jídle, pocit plnosti, křeče, plynatost, špatné trávení, zácpa, průjem, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, únava, slabosti, brnění, necitlivost, zmatenost a mlha mozku.  https://www.healthline.com/health/sibo 

  • Nutriční nedostatky (bakterie se dostanou ke složkám potravy určené ke vstřebání a organismus začne přicházet o živiny), zejména vitamínu B12, vitamínů rozpustných v tucích – A, D, E, K a železa. Malabsorpce vitaminu B12 může způsobit přebytek kyseliny listové. Porucha vstřebávání A, D, E a K v důsledku dekonjugace žlučových solí má za následek neuropatie a imunitní dysfunkci. Nedostatek vápníku může ovlivnit kvalitu kostí nebo přispět ke vzniku ledvinových kamenů. SIBO také může způsobit malabsorpci sacharidů a bílkovin.

  • Nárůst hmotnosti - špatné bakterie mohou způsobovat plynatost a zpomalit funkci tenkého střeva, umožnit střevním klkům (výstupky ve výstelce střeva) absorbovat více kalorií z každého sousta. Také může dojít ke zpomalení metabolismu a ovlivnění inzulínové a leptinové rezistence, což negativně reguluje hlad a sytost.

  • Maldigesce - porucha trávení způsobená poruchou různých orgánů trávicího ústrojí žaludku, slinivky břišní, jater, střeva, nejčastěji deficitem trávicích enzymů či žluči. Příznakem je objemná, kašovitá, nepříjemně zapáchající, lesklá a bledá stolice.

  • V těžších formách může být přítomen malabsorpční syndrom (podvýživa, hubnutí), poškození jaterní tkáně, červená vyrážka (růžovka), anemie, hypokalcemická tetanie, otoky dolních končetin aj. Malabsorpce se týká sacharidů, proteinů a lipidů.

  • Nález při vyšetření - u pacientů se SIBO se nacházejí mikroskopické zánětlivé změny a vilózní atrofie (která musí být odlišena od celiakie). U části pacientů jsou změny patrné také makroskopicky. Hoog et al našli při kapslové endoskopii slizniční změny u (89 %) nemocných s chronickými myopatickými nebo neuropatickými poruchami tenkostřevní motility.

  • Bolest - endotoxiny jsou zodpovědné za hyperalgezii – zvýšené vnímání bolesti. Dalším mechanismem vzniku bolesti u SIBO je bakteriální translokace, při které dochází ke vstupu živých mikroorganismů a jejich toxických produktů do sliznice střeva, mezenteriálních lymfatických uzlin a/nebo mimo střevo. Následkem může být postižení kloubů, jater, kůže, oka.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Endotoxin
https://cs.wikipedia.org/.../Faktor_n%C3%A1dorov%C3%A9...

Celkový výskyt SIBO v populaci není znám jelikož někteří lidé s těmito problémy nevyhledají lékaře nebo získají mylnou diagnózu. Pokud SIBO neprobíhá symptomaticky, projevuje se většinou nespecificky a připomíná příznaky dráždivého tračníku. Až 84% lidí s IBS (syndrom dráždivého tračníku) má ve skutečnosti SIBO. Diagnostiku také znesnadňuje překrývání s primárním onemocněním které ke vzniku SIBO vedlo.

SIBO se rozvíjí ve spojitosti s narušením protektivních antibakteriálních mechanismů v žaludku a tenkém střevě (achlorhydrie, exokrinní pankreatická insuficience, deficit IgA, variabilní imunodeficit, AIDS aj.), dále k němu vedou anatomické abnormality (mnohočetné divertikly, syndrom slepé kličky, striktury apod.), poruchy pohyblivosti střev (při sklerodermii, diabetes mellitus, po ozařování), chirurgické výkony (ileocekální resekce, bariatrická chirurgie) a patologická komunikace (entero-enterální nebo entero-kolické píštěle).
Důležitou modifikující a zhoršující okolnost představuje proteino-energetická malnutrice z nedostatku bílkovin a energie vedoucí k vyčerpání organismu. 

https://www.wikiskripta.eu/w/Podvýživa_a_karenční_stavy


Často se pacienti pohybují v bludném kruhu - základní nemoc je komplikována bakteriálním přerůstáním, které přímo nebo zprostředkovaně základní onemocnění zhorší

Významnou příčinou SIBO je opakované užívání antibiotik či dlouhodobé užívání opioidů, imunosupresiv, léků na štítnou žlázu (T4) a inhibitorů protonové pumpy používaných při léčbě refluxní choroby (GERD), jež podmíněně vyvolávají přerůstání bakterií v žaludku a dvanáctníku. Zároveň inhibitory protonové pumpy urychlují střevní pohyb. Chronická pankreatitida je bakteriálním přerůstáním komplikována ve 30–40 % případů. Chybí zde antibakteriální účinek slinivkou produkovaných proteolytických enzymů, je porušena pohyblivost střev a u části pacientů hraje svou roli též nadužívání alkoholu. S rizikem bakteriálního přerůstání se spojuje rovněž cystická fibróza (56 %), přičemž předchozí léčba azithromycinem tvoří samostatný rizikový faktor. SIBO byl popsán u řady dalších stavů, např. u renální insuficience, alkoholismu, chronických lymfoproliferativních onemocnění, některých endokrinopatií (akromegalie, hypothyreóza), růžovky, ale i neurologických chorob (svalová dystrofie, Parkinsonova nemoc aj.).
Prevalence SIBO stoupá s věkem (zhruba 50 % osob starších 75 let).
https://www.edukafarm.cz/.../medinews_1_11-bakter...

Nejvyšší výskyt SIBO se nachází u fibromyalgiků

Dle Pimentel et al 100 % pacientů s FM má abnormální laktulózový vodíkový test, což je signifikantně významně více než u pacientů s dráždivým tračníkem (84 %) a u kontrolních klinicky zdravých osob (20 %). Zvýšený hydrogenní profil způsobuje fibromyalgikům hyperalgezii. SIBO se vyskytuje i u 50% celiaků neodpovídajících na bezlepkovou dietu a/nebo mají laktózovou intoleranci. SIBO stejně jako celiakie způsobuje postižení sliznice tenkého střeva (tzv. vilózní atrofie). Při jaterní cirhóze (která je samostatným predisponujícím faktorem SIBO a rizikovým faktorem pro spontánní bakteriální peritonitidu) se s tímto syndromem setkáváme u 50–60 %, při sklerodermii pak u 55 % nemocných. U Crohnovy choroby je bakteriální přerůstání frekventovaným nálezem, a to častějším u operovaných (30 %) než neoperovaných pacientů. Vyloučení SIBO je důležité, protože SIBO může být chybně diagnostikováno jako akutní vzplanutí samotné Crohnovy choroby. U pacientů s akutní divertikulitidou tračníku bylo zjištěno u 59 % a u 50% s nealkoholickou steatohepatitidou v souvislosti s inzulinovou rezistencí (diabetes mellitus 2. typu, obezita, poruchy lipidového metabolismu). Jedna ze studií mezi morbidně obézními bezpříznakovými jedinci zjistila SIBO u 17 % z nich (ve srovnání s 2,5 % neobézních kontrol).
prof. MUDr. Jan Bureš, Csc., Folia Gastroenterol Hepatol 2009; 7(2)
https://www.verywellhealth.com/treatment-of-small...
https://www.verywellhealth.com/health-problems-that-raise...

Fibromyalgie a SIBO
U FM hraje kauzální roli mechanismus centrální senzibilizace (CS) k němuž přispívají změny v několika neurotransmiterech, včetně serotoninu a glutamátu. Na jejich syntéze se mohou podílet bakterie. Opakovaně byla prokázána souvislost mezi fibromyalgií a narušenou rovnováhou mezi jednotlivými druhy střevních baktérií, především s bakteriálním přerůstáním v tenkém střevě (SIBO). Narušení střevní mikroflóry vede ke vzniku zánětu, který přispívá k rozvoji inzulinové rezistence a přídatných metabolických obtíží spojených s FM. Zvýšené prozánětlivé cytokiny v plazmě, zejména interleukin (IL) -6 a IL-8 potvrzují nízký stupeň zánětu u FM spojený s dysbiózou.

https://fibromyalgik.webnode.cz/.../bude-se-fm.../
https://fibromyalgik.webnode.cz/.../metabolicky-otisk.../
https://fibromyalgik.webnode.cz/.../inzulinova-rezistence/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7083062/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18043226/
https://ard.bmj.com/content/63/4/450
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15020342
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7944600/
Fibromyalgii spojuje CS s dalšími zdravotními stavy, včetně autoimunitních u kterých se běžně vyskytuje i SIBO.

https://fibromyalgik.webnode.cz/.../syndromy-centralni.../

Např. IBS má cca 70% fibromyalgiků. Fibromyalgici ve srovnání s pacienty s IBS vykazují mnohem vyšší úroveň produkce vodíku, větší počet bakterií v tenkém střevu. A vyšší produkce vodíku u fibromyalgiků přímo souvisí s hyperalgezií (zvýšenou bolestivostí). 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15361320/

Dalším onemocněním spadajících mezi CS a běžně se vyskytujících u fibromyalgiků je ME/CFS. I lidé s touto diagnózou mají změny v mikroflóře (vyšší hladiny Enterococcus a Stretptococcus), včetně nižších hladin bifidobakterií a SIBO se vyskytuje u cca 77% z nich

https://me-pedia.org/.../Small_intestinal_bacterial...

Dalším onemocněním, které je často mylně diagnostikováno jako IBS je gastroparéza – pomalé vyprazdňování žaludku. I ta se vyskytuje u mnoha fibromyalgiků a přispívá ke vzniku SIBO. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/.../drazdiv.../gastropareza/
80% fibromyalgiků má narušenou střevní pohyblivost a 2x více trpí zácpou než průjmy, což se přímo odráží na závažnosti symptomů FM. Zácpa je spojena s vyšší produkcí metanu.

SIBO je spojeno se zvýšenou střevní propustností (LGS) a ta se vyskytuje u 70% fibromyalgiků, přestože u některých nejsou přítomny žádné střevní potíže.
https://ard.bmj.com/content/63/4/450.full
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18540025/
https://fibromyalgik.webnode.cz/.../syndrom-propustneho.../
Dále mají fibromyalgici nízké hladiny vitamínů a minerálů, vyšší hladiny leptinu, častěji trpí nadváhou a další a další souvislosti spojené se zdravím trávicího ústrojí... 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/nadvaha-a-fm/

Co si z článku odnést: Pro náš zdravotní stav je zásadní zdravé trávení a chceme-li něco zlepšit musíme začít tím.
Diagnostikou a léčbou SIBO se zabývá gastroenterolog. Strava s nízkým obsahem FODMAP může zlepšit SIBO, snížit bolest spojenou s FM, únavu, bolesti žaludku a střevní změny už po 4 týdnech.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28850525/
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/fodmap/

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.
Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.