Hluk je nechtěný, rušivý, obtěžující a bezcenný zvuk, který znečisťuje a ničí životní prostředí, ovlivňuje kvalitu prostředí i náš pracovní výkon a duševní zdraví. Ruší náš odpočinek, tedy i soukromý život, vyvolává ztrátu rovnováhy, poruchy spánku, podráždění. Pokud je příliš silný, ničí nervové buňky ve vnitřním uchu. Čím déle působí na ucho, tím více nervových buněk umírá. A jak ubývá počet sluchových buněk, zhoršuje se i sluch. Nové buňky se již nevytvoří. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-onemoc…/sluch/

Nesnášenlivost hluku – fonofobie je jedním ze symptomů fibromyalgického syndromu

I když je to vědecky prokázáno od počátku 90. let stále je pro lékařskou komunitou tento fakt méně známý a jen zřídka se uvádí v seznamech symptomů. 

Nejedná se o fóbii, ale nesnášenlivost hlasitějších i tichých zvuků až chorobný strach ze zvuků. Pacientovi jeho okolí dokáže velmi znepříjemnit život. Proto se nejlépe cítí doma, kde si může intenzitu různých zvuků sám regulovat. Ulice, dopravní prostředky, obchody se stávají postupně nesnesitelným prostředím. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-on…/fonofobie/

Kromě hypersenzitivity na bolestivé podněty pacienti s centrální senzibilizací vykazuje hypersenzitivitu na nebolestivé podněty, které obcházejí periferní a spinální cesty. Fibromyalgici vykazují vjemové zesílení sluchových podnětů a hodnotí každodenní zvuky jako nepříjemnější ve srovnání s ostatními (Carrillo-de-la-Pena, Vallet, Perez, & Gomez-Perretta, 2006; Dohrenbusch, Sodhi, Lamprecht, & Genth, 1997) Geisser, Glass, et al., 2008, McDermid, Rollman, & McCain, 1996, Wilbarger & Cook, 2011). https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jabr.12137

Fibromyalgie je chronickým bolestivým stavem charakterizovaným globálním narušením senzorické citlivosti díky centrální senzibilizaci a pacienti běžně zažívají senzorické přetížení.

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/centralni-senzibilizace-…/  

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/sou…/senzoricke-pretizeni/

Když je centrální nervový systém senzitivnější vůči určitým podnětům pacientům vadí hlasitý, pronikavý nebo opakovaný zvuk. Např. pískání, vysoké hlásky malých dětí, výbuchy. Nelze to vydržet, zakrýváte si uši a lidé na vás nechápavě koukají.

https://www.beingfibromom.com/sensory-overload-and-fibromy…/

Také máme potíže se soustředěním např. na hovor více osob nebo když je u hovoru puštěno rádio či Tv. Absence inhibice - naše smysly bombardují naše mozky informacemi a naše mozky to všechno nemohou zvládnout. Nemůžete svoji pozornost zaměřit na důležité věci, nevidíte věc mezi ostatními, špatně se vám přemýšlí. Můžete zapomenout na to, co jste dělali, nebo zapomenout myšlenku. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/sou…/senzoricke-pretizeni/

Neznámé příčiny citlivosti na světlo a hluk se nazývají „generalizovaná hypervigilance“ (nadměrná koncentrace pozornosti, zvýšená bdělost a ostražitost). Příčinou hypervigilance u FM jsou abnormality nervového systému, problémy se stresovým systémem (osa HPA), deregulace neurotransmiteru, nepravidelnosti krevního tlaku. Mezi příznaky hypervigilance patří úzkost, rychlý tep, chvění, rychlé nebo namáhavé dýchání, pocení, podrážděnost, únava a poruchy spánku. Léčbou hypervigilance jsou dechové a relaxační techniky ke zvládání úzkosti a stresu.
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-on…/fotofobie/
https://www.verywellhealth.com/hypervigilance-with-fibromya…

Téměř polovina fibromyalgiků má centrální poruchu zpracování sluchového signálu, sluchový handicap pramenící z poškození mozkových funkcí. Problémy slyšet na pozadí šumu/hluku, potíže s porozuměním řeči. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/poruchy-uceni-a-fm/ To nám dělá problémy např. při telefonování https://fibromyalgik.webnode.cz/news/telefonovani/.

Sluchovou přecitlivělost způsobuje nedostatek hořčíku, ten je u FM typický a stojí za mnoha zdravotními potížemi. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/horcik-mg/

Nástroje a strategie pro citlivost na zvuk

Nevystavujte klid vaší mysli ani váš sluch riziku před ohlušujícími zvuky a hlasitými konverzacemi. Možná dokážete eliminovat nebo se vyhnout mnoha zdrojům nadměrného hluku, ale pravděpodobně ne všem. Někdy je třeba změnit bydlení, abyste zmírnili dopad tohoto příznaku. Různé pomůcky vám pomohou zlepšit kvalitu života. https://cfsselfhelp.org/library/severe_sensory_overload_Part2

 
Nepostradatelným předmětem fibromyalgika chránícím před nadměrnou stimulací jsou špunty do uší, sluchátka, chrániče sluchu. 

Možná namítnete to nesnesu, bolí mě z toho uši. Na trhu jsou desítky druhů a jistě najdete takové výrobky na které si zvyknete. 

Pomohou vám se soustředěním, spánkem, senzorickým přetížením a dalšími symptomy FM, které díky tomu vzplanou.
Například špunty proti hluku, pokud chcete jít v klidu spát, číst si nebo se učit. Ucpávky proti hluku, které vám ochrání váš sluch před poškozením nebo jeho ztrátou v hlučném hudebním, zábavném nebo pracovním prostředí. Špunty do letadla, které vyrovnávají tlak, tak aby vás uši neboleli při vzletu nebo přistání letadla. Můžete, letěl, i pokud máte například zjizvený ušní bubínek. Špunty do vody na plavání, které drží vodu dál od uší a slouží jako prevence před záněty a infekcí. Špunty pro malé špunty nebo pro dospělé s menším ušním kanálkem. A další jako špunty na motorku, proti větru, chladu a vlhkosti a na střílení. Zátky do uší jsou malé, můžete si je vždy vzít s sebou, pokud mají pouzdro, připnout ke klíčům, dát do kapsy nebo hodit do tašky. Zde na stránkách vidíte kolik je možností https://www.earplugs.cz/spunty-do-usi/

Při výběru se můžete řídit hodnocením decibelů, kolik ochrany poskytují. Čím vyšší číslo, tím větší ochrana. Mezi nejlevnější patří špunty z přírodního vosku, zahřejí se na teplotu vašeho těla a přizpůsobí se unikátnímu tvaru vašeho ušního kanálku. Až po dražší, kde si samy nastavujete vlastní úroveň utlumení zvuku. https://www.earplugs.cz/hudebni-s…/alpine-musicsafe-pro-new/.

Zkušenost se špunty Alpine SleepSoft https://www.healthrising.org/…/super-soft-earplugs-for-sen…/.

Špunty se doporučuje nosit na magnetickou rezonanci a zubní vyšetření https://fibromyalgik.webnode.cz/news/zubar-a-fm/.

Mimo špuntů do uší nám pomáhají i sluchátka, při sledování filmu, Tv, poslechu hudby, rádia apod. eliminují zvuky a pomáhají se soustředěním. Porucha soustředění a kognitivní potíže u FM jsou způsobeny abnormality v různých oblastech mozku. Senzorickému přetížení se dá předejít pokud děláte jen jednu věc – při čtení neposlouchejte např. rozhlas, naopak abyste si zapamatovali text nasaďte si špunty. Nebudou vás rušit zvuky okolí a můžete se lépe soustředit. Relaxujte a provádějte dechová cvičení. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/multitasking-a-fm/

Jednou z nevýhod nošení silné ochrany sluchu je to, že neslyšíte, když vám někdo něco říká. Stačí, malinko povytáhnout a už rozumíte. Také pomáhá, abyste dobře viděli na ústa jež mluví.

Senzorické přetížení může způsobit, že se budete cítit zmateně a ohromeně. Ale také to může vést k záchvatu paniky (bušení srdce, pocení, chvění, závratě, mravenčení a strach). Později můžete mít zvýšenou bolest a / nebo únavu. Záchvaty paniky mohou někdy vést k výraznému vzplanutí symptomů. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/panicka-porucha/ Na smyslové přetížení není specifická léčba zaměřená, ale pokud trpíme úzkostí a záchvaty paniky je nutné s pomocí odborníků jako je psycholog a psychiatr aktivně tyto potíže léčit. Můžete vyzkoušet terapii senzorické integrace https://www.healthline.com/health/sensory-overload….
https://cs.wikipedia.org/wiki/Senzorická_integrace

Postupem času se můžete začít obávat panických útoků, když narazíte na situace, které je dříve spustily. To vás může odradit jít na určitá místa nebo se dostat do konkrétního prostředí nebo situace. To je jeden ze způsobů, jak nás nemoc může izolovat. Je důležité vytvořit klidné domácí prostředí, bez hluku. Udržování jakéhokoliv zvuku na minimu často pomáhá vyhnout se stresovým situacím. V době, kdy jste odpočatí si rádi poslechnete hudbu nebo sledujete televizi, soustředění mohou pomoci sluchátka. Když se začnete cítit přetížený, nejlepší je přístroj vypnout a odejít. Pokud to není možné, můžete se zhluboka nadechnout a uklidnit své tělo i mysl např. pomocí relaxace, meditace.

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/lecba-fibromyalgie/psychika/relaxace/
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/sou…/senzoricke-pretizeni/

Nesnášenlivost hluku může přispět k sociální izolaci, která je běžná u lidí s FM a vést k depresi a ztrátě zaměstnání. Pokušení raději zůstat jen doma a vyhýbat se socializaci není z dlouhodobého hlediska dobré. Seznamte svou rodinu a přátele jak na vás hluk působí, aby pochopili vaše požadavky na snížení hlasitosti. https://www.verywellhealth.com/understanding-light-and-nois… Můžete nalézt různé strategie, např. s kamarádkou se setkáte v kavárně, kde nehraje hlasitě hudba, nakupovat budete v době, kdy v obchodech je málo lidí, k lékaři se objednáte jako první pacient. Při návštěvě si na chvíli půjdete lehnout do ticha, zarelaxujete či si zdřímnete a za chvíli se zase můžete vrátit. Důležité je vždy dělat a soustředit se jen na jednu věc https://fibromyalgik.webnode.cz/news/multitasking-a-fm/, mít dostatek odpočinku a pít hodně vody. Stanovte si limity, jak dlouho budete s někým telefonovat, psát si, počet lidí v diskuzní skupině apod., zvláště pokud jde o hlučné a negativní lidi. Zřejmě bude chvíli trvat, než zjistíte, co je pro vás nejlepší, ale nakonec můžete převzít kontrolu nad svým životem.
https://webcache.googleusercontent.com/
https://www.verywellhealth.com/sensory-overload-in-fibromya
https://cfsselfhelp.org/library/severe_sensory_overload_Part2

Výzkumy https://www.everydayhealth.com/…/fibromyalgia-coping-with-s….

 

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM