Mezi příznaky, kterými tělo oznamuje, že mu něco chybí, že něco děláme špatně či upozorňuje na zdravotní problém patří křeče. Díky centrální senzibilizaci je běžně zažívají lidé s fibromyalgií a dalšími přidruženými diagnózami ze skupiny CSS. fibromyalgik.webnode.cz/news/syndromy-centralni-citlivosti-css/

Jedním ze zdravotních stavů u kterých se projevují křeče je tetanický syndrom. Fibromyalgie a tetanie mají společný nedostatek vápníku, hořčíku a vitaminu D a také některé další projevy. Nejedná se o stejnou diagnózu a spojitost je čistě náhodná. Nedostatek Ca, Mg, D a dalších vitálních látek má podobné symptomy jako FM a dochází k mylné diagnostice. A stejně tak i někteří lidé s tetanií jsou mylně diagnostikování s fibromyalgií.

Tetanie je stav zvýšené dráždivosti (hyperiritability) nervosvalového ústrojí. Má dva klinické projevy. Je to jednak akutní tetanický záchvat a jednak celá řada pestrých nespecifických klinických symptomů, které dlouhodobě provázejí nemocné. 
 

V lékařských zprávách můžete nalézt diagnózu: tetanie latentní, manifestní, neurogenní, spasmofilní, hyperventilační. 

Nejedná se o samostatnou diagnózu, ale symptom nějakého onemocnění

Může se vyskytovat ve spojitosti s onemocněním štítné žlázy, plic, srdce a mozku. U pacientů s panickou poruchou, hyperventilačním syndromem, astmatem, epilepsií, roztroušenou sklerózou, plicními chlamydiemi, boreliozou, blokádami páteře. Může být i vrozená. Více se vykytuje u mladých žen. Často ji předchází špatný životní styl – mnoho stresu, přetížení organismu, nezdravé stravování, deprese, frustrace. Tělo vám takto říká ,,Už dost!´´.

Zásadním rozdílem tetanie a fibromyalgie (FM) je tetanický záchvat:

Při něm člověk pociťuje vnitřní napětí, nevolnost, úzkost, křeče (končetin, úst, hrdla), brnění (úst, jazyka a konečků prstů), potíže s dýcháním (nemůže se nadechnout jako by měl kámen na hrudníku, pocit nedostatku vzduchu, zrychlené dýchání), slabost končetin, sucho v ústech, bolesti u srdce, bolesti hlavy, podrážděnost, únava, poruchy soustředění, závratě, přecitlivělost na hluk, pocení, pocit stažení a bolestí kolem žaludku a hrdla, potíže s polykáním, noční křeče lýtek. Tetanickým záchvatem vás tělo upozorní na přetížení organismu, na nadměrný stres, nedostatek regenerace. Záchvat trvá minuty někdy i hodiny, ale není život ohrožující. Výjimečně může dojít ke ztrátě vědomí. Takový zážitek člověka vyděsí a vyvolá obavy, že se jedná o vážné onemocnění. U fibromyalgie se žádné záchvaty nekonají, potíže jsou celoživotní. Dalším rozdílem je, že u tetanie se některé příznaky vyskytují hlavně v noci, kdy je tělo v klidu.

K záměně FM a tetanie může dojít jelikož některé nespecifické klinické symptomy se vyskytují u obou diagnóz ovšem pravděpodobně z jiné příčiny

Např. poruchy spánku, nadměrná únava, vyčerpání, ztráta energie, přecitlivělost na hluk, mdloby, točení hlavy, potíže s rovnováhou, závratě, prolaps mitrální chlopně, bolest hlavy, potíže při polykání, sucho v ústech, dušnost, tíže na hrudi, parestézie, křeče, mravenčení končetin, syndrom neklidných nohou, nesoustředěnost, kolapsové stavy, vertebrogenní potíže, nevolnost, bolestivé křeče v břiše, ve střevech, v žaludku, menstruační potíže, premenstruační syndrom, zvýšená potratovost. 

Tyto příznaky tetanie nejsou projevem fibromyalgie:

Vnitřní napětí, pocit koule v krku, mravenčení kolem úst, pálení jazyka a chodidel, ztuhnutí obličeje a v okolí úst, stav připomínající infarkt myokardu, sklon k trombózám, zvýšený krevní tlak, neuróza, změny nálad, nervozita, deprese, úzkost, fobie, desorientace, podrážděnost, agresivita, potíže s usínáním, neurotická, migrenózní a tenzní bolest hlavy, křeče žvýkacích svalů, tranzitorní ischemická ataka, zrychlené dýchání (hyperventilace), neúmyslné trhavé pohyby (tiky), karpopedální spasmy, křeče svěračů – laryngospazmus, kardiospasmus, pylorospazmus, žlučníkové potíže, dráždivá děloha, trombembolické příhody při užívání antikoncepce, eklampsie, potíže v laktaci.

Diagnostika tetanie:

Před diagnostikou tetanie lékař na základě symptomů a důkladné anamnézy vyloučí různé zdravotní stavy o které by se mohlo jednat (např. neurózu). Provede vyšetření moče a krve (hořčík, vápník, D, draslík) a odešle na neurologii. Zásadním vyšetřením je EMG (ischemizace končetiny, hyperventilace), které představuje universální doklad tetanického syndromu bez ohledu na jeho původ. Při vyšetření pacienta je přítomen objektivní neurologický nález: živé až zvýšené reflexy, pozitivní fenomény zvýšené neuromuskulární dráždivosti (Chvostkův, Bechtěrevův, Lustův, Troemnerův jev a Trousseaův příznak). Dále odešle na psychologické vyšetření a při hypokalcémii na interní vyšetření. EEG je nespecificky abnormní.

Na základě výsledků se pak tetanie dělí:
  • Metabolická - porucha vstřebávání vápníku, nedostatek hořčíku, jasné abnormity laboratorních nálezů (změny na EKG).
  • Neurogenní – u jedinců s malou odolností vůči stresu, úzkostí, depresemi, se sklony k neurotickým projevům a s poruchami osobnosti. Předchází ji dlouhotrvající duševní napětí, stres, strach. Tetanické záchvaty se projevují většinou po emočním prožitku nebo duševním traumatu. Také mohou být vyvolány hyperventilací a nedostatkem hořčíku. Patří sem i tetanie latentní - sklony ke křečím, nedostatek Ca a Mg. A tetanie hyperventilační - zrychlené dýchání způsobené stresem, rozčílením, pocitu sevření na hrudi, dušnosti.
  • Manifestní – opakující se křečové stavy. Většinou se jedná o bolestivé křeče obličeje, nohou či rukou (křeče prstů a dlaní). Objevuje se také pocit stažení hrdla a potíže při polykání. Výjimkou není ani laryngospasmus (křečovité uzavírání hrtanu).

Dobrou zprávou je, že onemocnění je dobře léčitelné

Je založeno na odstranění příčin. Patří do rukou odborníků (neurolog, psycholog, psychiatr).

Základním krokem je změna myšlení a zlepšení životního stylu – pravidelná strava (bohatá na Mg, Ca, omega 3, zinek, antioxidanty, serotonin, dopamin ad.), dostatečný pitný režim, programy na zvládání stresu, relaxace, dostatek spánku, vhodný pohyb.

Doporučuje se vyhýbat kofeinu a alkoholu jelikož odčerpávají hořčík rychleji z těla a také vyvolávají úzkostné stavy.

Lékař vám poskytne recept na magnosolv, vigantol apod. (zaručený obsah, přispívá pojišťovna).

Při akutních záchvatech, bolestivých křečích, silných migrénách či srdečních potížích se hořčík podává intravenózně.

Důležité je se naučit zvládat hyperventilační stavy, nosit sebou pytlík do kterého můžete v případě potřeby dýchat nebo do pěsti.

Pokud je to možné výměna léků za nesnižující hladiny hořčíku a vápníku.

V případě trávicích potíží léčba gastroenterologem.

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.