Fibromyalgicý syndrom je chronickým bolestivým stavem charakterizovaným globálním narušením senzorické citlivosti

Mnoho studií uvádí vyšší citlivost na různé bolestivé smyslové experimentální podněty (hmatové, tepelné, elektrické, sluchové) u FM (Lautenbacher a kol., 1994 ; Montoya a kol., 2006 ; Geisser a kol., 2008 ; Hollins a kol., 2008 ; Hollins a kol. al., 2009 ). 

Podobně jako u migrény mají pacienti s FM také zvýšené smyslové reakce na každodenní podněty, jako jsou sluchové podněty (Geisser et al., 2008 ) a kožní pocity (Borg et al., 2015 ). Tato větší citlivost je známa jako „generalizovaná hypervigilance“ a je považována za jeden z patofyziologických mechanismů FM (McDermid et al., 1996 ; Rollman, 2009 ). Někteří autoři také uvádějí zvýšenou afektivní, smyslovou a bolestivou reakci jako abnormalitu interoceptivního systému FM (Lovero a kol., 2009 ; Seth a Friston, 2016 ; Duschek a kol., 2017 ; Valenzuela-Moguillansky a kol., 2017) ; Martínez et al., 2018 ). Spolu se široce uváděným pro-nociceptivním vzorcem psychofyzikálních a neurofyziologických odpovědí (Staud a Spaeth, 2008 ; Staud, 2011 ; O'Brien a kol., 2018 ), smyslová nadměrná citlivost u FM může ukazovat na snížení inhibiční a / nebo zvýšení podpůrné činnosti v CNS. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6659392/

 

Fibromyalgici běžně zažívají senzorické přetížení - tento příznak významně a negativně ovlivňuje každodenní život

Někteří nás díky tomu mají za přecitlivělé a podivíny, nechápou co se s námi děje a mají mylný pocit, že to můžete ovlivnit pouze silou vůle.

Celé fungování našeho organismu je založeno na příjmu a vyhodnocování informací - ty jsou základním a nezbytným materiálem pro psychiku i tělo. Příjem informací zajišťují smyslové orgány (zrak, sluch, receptory v kloubech, v žaludku) a dále tyto informace ve formě smyslových vjemů putují po nervových drahách nejčastěji do mozku, kde se zpracovávají. Příjem informací, tedy to, co se děje ve smyslových orgánech, jsou tzv. senzorické procesy (zrak, sluch, čich, chuť, kožní čití a tělové smysly). 

 

Senzorické přetížení nastává, když jeden nebo více tělesných smyslů zažívá nadměrnou stimulaci z okolí.

 
Grafička Stephanie Leidinger ve svém komiksu "Fibro ... co !?" zobrazuje jak málo stačí, aby došlo k senzorickému přetížení

www.facebook.com/fibromyalgik/photos/1247779342223953

www.facebook.com/fibromyalgik/photos/1381046165563936

www.boredpanda.com/comics-daily-life-with-fibromyalgia-stephanie-leidinger/

 

Hlavním viníkem senzorického přetížení je centrální senzibilizace

FM je výsledkem kombinace genetické predispozice a různých vnějších stresorů, které vedou k procesu nazývanému centrální senzibilizace. fibromyalgik.webnode.cz/news/centralni-senzibilizace-cs/

V tomto komplexním jevu dochází k hyperexcitabilitě centrálních nociceptivních obvodů způsobených změnami v synaptickém přenosu závislých na aktivitě. Tato zvýšená senzibilizace zahrnuje změny v receptorech, neurotransmiterech, iontových kanálech a signálních drahách v centrálním nervovém systému do té míry, že i neškodné ne-nociceptivní podněty jsou vnímány jako bolestivé a vnímání škodlivých podnětů je přehnané, prodloužené a rozšířené. 

Centrální senzibilizaci způsobuje neurogenní zánět
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/neurogenni-a-systemovy-z…/
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/lecba-chronicke-bolesti-…/
https://fibromyalgik.webnode.cz/n…/vyzkum-meni-pohled-na-fm/

 

Když je centrální nervový systém senzitivnější vůči určitým podnětům pacientům vadí např. jasné nebo blikající světlo, hlasitý, pronikavý nebo opakovaný zvuk, změny počasí, dotek, davy lidí, chaos, média, technologie, podráždění pokožky oděvem, kořeněná jídla, silné pachy a chemikálie. Potíže se soustředěním na hovor více osob nebo když je u hovoru puštěno rádio či Tv. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/centralni-senzibilizace-…/

https://www.verywellhealth.com/hypervigilance-with-fibromya…

 

Více na toto téma se můžete dočíst zde:

fotofobie https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-on…/fotofobie/,
fonofobie https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-on…/fonofobie/,
mnohočetná citlivost na chemické látky (MCS) https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-onemoc…/mcs/,-
fibromlha, kognitivní potíže https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvis…/kognitivni-funkce/.

 

Dalším viníkem je nerovnováha neurotransmiterů 

Ti doslova ovládají každý systém v těle buď přímo nebo nepřímo a dysfunkce serotoninu u FM způsobuje, že naše mozky mají potíže se zpracováním velkého množství informací.

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/serotonin-5-ht/

 

Inhibice

Někteří vědci věří, že dalším problémem je inhibice. Ta má za úkol v mozku odfiltrovat věci, které nejsou důležité. Když přijmete telefon, mělo by vám to pomoci ignorovat televizi nebo konverzaci vaší rodiny. Mělo by vám pomoci ignorovat opakující se hluk, jako hlasité pípnutí. Po krátké době by to mělo zabránit tomu, abyste si všimli šumu zářivek. Absence inhibice však znamená, že tyto věci nemůžeme vyladit. Z tohoto důvodu naše smysly bombardují naše mozky informacemi a naše mozky to všechno nemohou zvládnout. Nemůžete svoji pozornost zaměřit na důležité věci, nevidíte věc mezi ostatními, špatně se vám přemýšlí. Můžete zapomenout na to, co jste dělali, nebo zapomenout myšlenku.

 

Senzorické přetížení může způsobit, že se budete cítit zmateně a ohromeně. 

Ale také to může vést k záchvatu paniky (bušení srdce, pocení, chvění, závratě, mravenčení a strach). Později můžete mít zvýšenou bolest a / nebo únavu. Záchvaty paniky mohou někdy vést k výraznému vzplanutí symptomů.

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/panicka-porucha/
 

Spouštěče senzorického přetížení se mohou pokaždé lišit a každý může mít jiné. 

Postupem času se můžete začít obávat panických útoků, když narazíte na situace, které je dříve spustily. To vás může odradit jít na určitá místa nebo se dostat do konkrétního prostředí nebo situace. To je jeden ze způsobů, jak nás nemoc může izolovat. Je důležité vytvořit klidné domácí prostředí, bez hluku. Udržování jakéhokoliv zvuku na minimu často pomáhá vyhnout se stresovým situacím. V době, kdy jste odpočatí si rádi poslechnete hudbu nebo sledujete televizi, soustředění mohou pomoci sluchátka. Když se začnete cítit přetížený, nejlepší je přístroj vypnout a odejít. Pokud to není možné, můžete se zhluboka nadechnout a uklidnit své tělo i mysl např. pomocí relaxace, meditace.

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/lecba-…/psychika/relaxace/
 

Snížení nadměrné stimulace lze dosáhnout pomocí podpůrných zařízení, jako jsou špunty do uší nebo sluneční brýle

 

Není specifická léčba zaměřená na smyslové přetížení, ale pokud trpíme úzkostí a záchvaty paniky je nutné s pomocí odborníků jako je psycholog a psychiatr aktivně tyto potíže léčit. Můžete vyzkoušet terapii senzorické integrace https://www.healthline.com/health/sensory-overload….

https://cs.wikipedia.org/wiki/Senzorická_integrace

- Bylo zjištěno, že lék s účinnou látkou aripiprazolum (Abilify) například zlepšuje smyslové zpracování u lidí s autismem. Jde o antipsychotikum a zda by pomohl i vám se poraďte se svým lékařem. 

https://pribalove-letaky.cz/abilify-15-mg

- Někteří lidé říkají, že jim pomáhá DHEA nebo theanine. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/dysbalance-neurotransmit…/

- U FM se doporučuje vynechat potraviny s glutamátem monosodným (MSG). 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/glutamat/.

- Jak zvýšit hladinu serotoninu a tím zlepšit mnoho symptomů FM. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/serotonin-5-ht/

 

Zásadní je, aby vás tento příznak neizoloval

Můžete nalézt různé strategie, např. s kamarádkou se setkáte v kavárně, kde nehraje hlasitě hudba, nakupovat budete v době, kdy v obchodech je málo lidí, k lékaři se objednáte jako první pacient. Při návštěvě si na chvíli půjdete lehnout do ticha, zarelaxujete či si zdřímnete a za chvíli se zase můžete vrátit. 

Důležité je vždy dělat a soustředit se jen na jednu věhttps://fibromyalgik.webnode.cz/news/multitasking-a-fm/, mít dostatek odpočinku a pít hodně vody. Stanovte si limity, jak dlouho budete s někým telefonovat, psát si, počet lidí v diskuzní skupině apod., zvláště pokud jde o hlučné a negativní lidi. Zřejmě bude chvíli trvat, než zjistíte, co je pro vás nejlepší, ale nakonec můžete převzít kontrolu nad svým životem. 

https://webcache.googleusercontent.com/
https://www.verywellhealth.com/sensory-overload-in-fibromya…
https://www.cfsselfhelp.org/…/sensory-overload-sources-and-s…

 

Senzorické přetížení se vyskytuje mimo FM také u ME / CFS, poruchy senzorického zpracování, Tourettova syndromu, generalizované úzkostné poruchy, posttraumatické stresové poruchy, poruchy hyperaktivity s deficitem pozornosti (ADHD), poruchy autistického spektra, disociativní poruchy identity, schizofrenie a misofonie (patologická „nenávist ke zvuku“). https://en.wikipedia.org/wiki/Sensory_overload

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM