Nejde pouze o sucho v ústech, neustálý pocit žízně (vypít 2l denně není problém), ale i obtíže při mluvení a dýchání, ztrátu chuti, prudký rozvoj zubního kazu, bolest a zápach z úst, bolesti v krku, popraskané rty, bolavé koutky, afty, chrapot, poruchy spánku související s častým močením po hojném přijmu tekutin, citlivost a podráždění sliznice, plísňové infekční onemocnění úst (kandidóza).Typická je potřeba pít při rozhovoru nebo zapíjet sousta.
Postupně se přidávají potíže s mluvením, žvýkáním a polykáním. Poruchy vnímání chuti, dysfagie a refluxní choroba jícnu mohou vyústit ke ztrátě chuti k jídlu a strachu z jídla. To může vést ke změnám chování, včetně vyhýbání se určitým potravinám, např. suché, kořeněné nebo křupavé jídlo a / nebo dávání přednost měkkým a na sacharidy bohatým potravinám. Změny v příjmu potravy zase mohou mít za následek výživové nedostatky, úbytek hmotnosti, malabsorpci a atrofii žvýkacích svalů a zhoršený žvýkací výkon, což vede k dalšímu zhoršení zdraví ústní dutiny. Hypofunkce slinných žláz a její související příznaky a klinické důsledky mohou celkově ovlivnit zdravotní stav a často mají významný negativní dopad na sociální fungování, pohodu a kvalitu pacientova života. https://kclpure.kcl.ac.uk/…/Saliva_and_its_digestive_functi…

Sliny hrají ústřední roli ve složitých 22 fyziologických a biologických procesech, které se odehrávají v horních částech gastrointestinálního traktu v souvislosti s požitím a zpracováním potravin. Když jich je nedostatek mohou vyvolat další zdravotní potíže, které se u fibromyalgiků vyskytují ve zvýšené míře:
~ Glosodynie (pocit pálení nebo mravenčení v ústech) fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-onemocneni/glosodynie/
~ Dysgeuzie (zkreslení chuti, kovová chuť) a dysosmie (porucha čichu) cs.medlicker.com/1695-horkost-v-ustech
~ Dysfagie (potíže s polykáním a žvýkáním, zejména při konzumaci suchých potravin. Jídlo se může během jídla lepit na patro) 

fibromyalgik.webnode.cz/no…/souvisejici-onemocneni/dysfagie/
~ Refluxní choroba jícnu (GERD) (nedostatek slin může vést ke zvýšenému riziku vzniku vředů v ústech, GERD a žaludečních vředů, nedostatečné produkci trávicích enzymů). https://fibromyalgik.webnode.cz/…/p…/refluxni-choroba-jicnu/
~ Sliny v ústech pomáhají neutralizovat cukry a kyseliny, které mohou napadnout zuby a dásně. Bez správného množství slin jsme náchylnější k zubnímu kazu a parodontálnímu onemocnění. 

U FM se vyskytuje řada zdravotních potíží spojených s dutinou ústní. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/zubar-a-fm/

 

Příčina:

Xerostomie je doprovodný jev při některých přidružených diagnózách FM, např. Sjögrenův syndrom, systémový lupus erythematosus, sklerodermie, revmatoidní artritida či diabetes, celiakie, onemocnění štítné žlázy, Parkinsonova choroba, spánková apnoe, skřípání zubů, onemocnění čelistního kloubu (TMJ), poškození nervů, rakovina. https://www.prohealth.com/libr…/dry-mouth-fibromyalgia-89862
Vysoká hladina stresu a úzkosti zvyšuje stresovou odpověď organizmu, což často negativně ovlivňuje vnímání chutí. Úzkost způsobuje sucho v ústech, které je častou příčinou hořkosti v puse.
https://www.lundbeck.com/…/…/pdf/Brozury/Panicka_porucha.pdf
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/so…/uzkostnost/uzkostnost/

Chronická suchost v ústech nejčastěji trápí ty, kteří dlouhodobě užívají větší množství léků, tedy chronicky nemocné a starší ročníky. Jde o běžný nežádoucí účinek více než 400 léků na předpis i volně prodejných. Např. léků proti bolesti, antidepresiv, na uvolnění svalů, antibiotik, na léčbu nachlazení, spánku, vysokého tlaku, alergií, akné, astma a mnoha dalších a dalších...

Mezi rizikové faktory mimo užívání léků patří nedostatečný příjem tekutin, deficit vitamínů a minerálů, hormonální změny, emoční stres, dýchání ústy, kouření, alkohol, drogy. Neuropatie malých vláken, onkologická léčba, radioterapie a chirurgie hlavy a krku, vysoký tlak.

Xerostomie nemusí souviset ani s léky, ani s jiným onemocněním:
Diagnostika:

Diagnostikuje se na základě příznaků a zdravotního stavu (diagnózy a léky). Nejzákladnějším vyšetřením je přímá a nepřímá sialometrie (Škachuv test), hodnotí se produkce slin za 15 min, nejprve bez podnětu, poté nemocný žvýká 15 minut parafín a opět se hodnotí objem slin. Z dalších metod je to sialografie hodnotící dilatace slinných žláz a jejich atrofii a scintigrafie, která umožňuje hodnocení stavu všech slinných žláz. Nejpřesnější zhodnocení postižení slinných žláz však přináší biopsie. Provádí se z vnitřní strany dolního rtu. Hodnotí se fokusové skóre v materiálu drobné slinné žlázy (fokus je definován jako shluk 50 a více shluků mononukleárních buněk, fokusové skóre definované jako počet fokusů ve 4 mm2 glandulární tkáně). Pozitivní biopsie je při fokusovém skóre ≥1. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvis…/sjogrenuv-syndrom/
Dále mohou následovat různá vyšetření, např. RTG, MR, CT, sono. K vyloučení možných příčin mohou být použity krevní testy a analýza moči.

Společně s xerostomií se může vyskytovat suché oko, rozmazané vidění, fotofobie (nesnášenlivost světla), suchost jiných sliznic např. nosních, hrtanových a / nebo pohlavních orgánů. Pocit pálení, svědění, dysphonia (změny hlasu).

Léčba:

Léčba se odvíjí od příčiny.

  • Jako první je vhodné poradit se s lékařem o výměně léků a zaměřit se na prevenci zubního kazu zlepšením ústní hygieny. 
  • Dvakrát denně používat fluoridovou zubní pastou, denně čistit mezizubní prostory, pravidelně navštivte zubního lékaře. 
  • Vyhnout se cukru, protože jeho přítomnost v ústech podporuje růst bakterií, což vede k produkci kyselin a vzniku zubního kazu. 
  • Vyvarovat se kvůli dehydrataci nadužívání kofeinu, nápojů sycených oxidem uhličitým a alkoholu. 
  • Často popíjet vodu a vyplachovat ústa. 
  • Nepoužívat ústní vodu obsahující alkohol. 
  • Ke stimulaci produkce slin cucat tvrdé bonbóny nebo kostky ledu, žvýkat žvýkačky (pozor na umělá sladidla). 
  • Řešit problémy životního stylu, jako je stres, strava, kouření. 
  • Udržovat vlhká ústa pomocí glycerinových tamponů. 
  • Suché rty ošetřit balzámem nebo jelením lojem.
  • Léčba dysfunkce slinných žláz může zahrnovat použití náhražek slin a / nebo stimulátorů slin. Jedná se o viskózní produkty nanášené na ústní sliznici, které lze nalézt ve formě sprejů, gelů, olejů, ústních vod, pastilek, viskózních tekutin ad.

Dle tohoto receptu vám mohou v lékárně připravit "umělé sliny": Methylcelulosae 4% 20,0, glycerini 10,0, sol.physiol. Ad 90,0, adde 1 gtt.ol.citrici, M.f.sol. Užívá se několik kapek při pocitu sucha v ústech.
Bohužel u řady výrobků na trhu se neprokázal pozitivní přínos. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Xerostomia

Vyhodnocení funkce slinných žláz by u fibromyalgiků mělo být rutinní součástí každého ústního vyšetření, aby bylo možné zvládnout a předcházet závažným orálním, faryngeálním (hltan) a jícnovým důsledkům dysfunkce slinných žláz. 

https://www.jrheum.org/content/jrheum/30/8/1841.full.pdf

Dostatečný příjem tekutin (vody) a péče o ústí dutinu patří k strategiím zvládání FM a předcházení mnoha symptomů, nezapomínejte na ně v běžné rutině.

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.