Jde o mírnou až silnou bolest, která nesouvisí s maligním onemocněním a vyskytuje se u mužů i žen ve strukturách uložených v pánvi.  Má různé příčiny, protože zde sídlí naše reprodukční orgány, močový měchýř, část našeho dolního střeva, pánevní svaly a pojivová tkáň. Bolest může zahrnovat genitálie (vulva, prostata, varlata, penis), močovou trubici, měchýř, konečník, vaginu, pobřišnici, dělohu a bolestivé myofasciální body. Nociceptivní bolest považujeme za chronickou pokud přetrvává nebo se vrací po dobu alespoň šesti měsíců. V případě, že jsou zaznamenány neakutní centrální mechanizmy, lze bolest považovat za chronickou bez ohledu na délku trvání. Ve všech případech má bolest negativní kognitivní, behaviorální, sexuální a emocionální důsledky. Přetrvávající nebo recidivující epizody bolesti v oblasti pánve související se symptomy nasvědčujícími přítomnosti dysfunkce močových cest, střeva, sexuální nebo gynekologické dysfunkce. U kterých se nevyskytuje se žádná infekce ani jiná zjevná patologie.

Chronická bolest souvisí se změnami v centrálním nervovém systému (CNS), které mohou způsobovat, že pacient pociťuje bolest i navzdory absenci akutního poranění. Tyto změny mohou dále zintenzivňovat jednotlivé vjemy – nebolestivé stimuly jsou pak vnímány jako bolestivé (alodynie) a bolestivé stimuly jsou vnímány jako více bolestivé, než bychom předpokládali (hyperalgezie). Hyperalgezie a alodynie jsou základním znakem FM. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisej…/bolest/alodynie/ Ke změnám v CNS dochází podél celé nervové osy. Abnormální eferentní aktivita pak může vyvolávat funkční (např. symptomy dráždivého střeva) a strukturální změny (např. neurogenní otok u některých pacientů se syndromem bolestivého močového měchýře). Centrální změny mohou být příčinou psychických změn, které pak svým vlastním způsobem ovlivňují mechanizmy bolesti. https://uroweb.org/…/Urologické-Listy-condensed-guidelines-…

Fibromyalgický syndrom patří mezi chronické překrývající se stavy bolesti (COPC), které sdílejí společné základní mechanismy onemocnění, zejména v imunitních, nervových a endokrinních systémech. Mezi COPC patří mimo jiné také intersticiální cystitida / bolestivý syndrom močového měchýře, vulvodynie, endometrióza a syndrom dráždivého tračníku. Všechny mají jedno společné - pánevní bolesti. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/…/prekryvajici-se-stavy-bo…/

Jde o zdravotní stavy s překrývajícími se klinickými a patofyziologickými rysy týkající se centrální senzibilizace. FM i pánevní bolesti spadají mezi syndromy centrální citlivosti.

fibromyalgik.webnode.cz/news/centralni-senzibilizace-cs/

fibromyalgik.webnode.cz/news/syndromy-centralni-citlivosti-css/

Pánevní svalovina se může stát hyperalgetickou v důsledku celé řady spouštěcích momentů. Senzitivizovat se mohou i další orgány např. děloha při dyspareunii (bolesti při pohlavním styku) a dysmenorrhoee (bolestivá menstruace) nebo střeva při symptomech dráždivého tračníku.
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/panevni-bol…/dysmenorrhea/
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/syndrom-drazdiveho-tracn…/

Odhaduje se, že 6–30% lidí na celém světě trpí chronickou pánevní bolestí. Ta je zodpovědná za mnoho chirurgických zákroků a je hlavním rizikovým faktorem pro postižení a depresi a má obrovskou zátěž pro společnost. Pacienti s chronickou pánevní bolestí mají jedno z nejnižších skóre u chronických onemocnění v dotaznících kvality života.

U FM se vyskytuje vyšší prevalence prolapsu pánevních orgánů, defekační a sexuální dysfunkce. Dále se pacienti mohou také potýkat s inkontinencí močového měchýře, bolestivým pohlavním stykem a častým močením.
Příčiny specifické pro ženy: vulvodynia, dysmenorea, endometrióza.
Příčiny specifické pro muže: chronická prostatitida (zánět prostaty), syndromy bolesti penisu nebo varlat.
Příčiny, které nesouvisí s pohlavím: syndrom dráždivého tračníku (IBS), intersticiální cystitida (IC), poškození nervů (neuropatie).
https://www.verywellhealth.com/chronic-pelvic-pain-in-fibro…

U fibromyalgie i chronické pánevní bolestí se vyskytují polyneuropatie z malých vláken (SFN).
https://www.ics.org/Workshops/HandoutFiles/000937.pdf
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souv…/neuropaticka-bolest/

Pánevní bolest dělíme do dvou skupin dle lokalizace:
1) Postihující dutinu pánve (a struktury v ní uložené – intersticiální cystitida, dráždivý tračník). Tyto zdravotní potíže se u fibromyalgiků vyskytují často, jsou to přidružené syndromy FM:
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/vezikoureteralni-reflux-…/
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/syndrom-drazdiveho-tracn…/
2) Pánevní dno (projevem může být vulvodynie, orchialgie, uretrální syndrom a prostatodynie). Většinu fibromyalgiček trápí vulvodynie
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-o…/vulvodynie/
Tyto dvě skupiny se mohou samozřejmě u jednotlivých pacientů prolínat.

Je prokázána souvislost mezi intersticiální cystitidou a zánětlivým onemocněním střev, systémovým onemocněním lupus erythematosus, Sjögrenovým syndromem, syndromem dráždivého střeva, fibromyalgií, endometriózou a panickými stavy.
https://healthiculture.com/fibromyalgia-urinary-pelvic-symp…/
https://www.verywellhealth.com/chronic-pelvic-pain-in-fibro…
https://healthiculture.com/fibromyalgia-urinary-pelvic-sym…/

Lidé s FM častěji mají četné regionální syndromy bolesti, včetně bolestí hlavy, temporomandibulárních poruch, bolesti zad a krku, myofasciální bolesti, podrážděného střeva, pánevní bolesti a bolesti močového měchýře (Adams & Denman, 2011; Arnold, Clauw a McCarberg, 2011; Rodriguez, Afari & Buchwald, 2009; Williams & Clauw, 2009).

U žen s FM se vyskytují o 50% více potíže spojené s pánevním dnem a zažívají větší utrpení (Adams et al., 2014). Poruchy pánevního dna negativně ovlivňují každodenní činnosti, sexuální funkce, funkce střev a močového měchýře a celkovou kvalitu života.

Pánevní bolesti mají negativní vliv na sexuální dysfunkce u FM.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6386210/

Ženy s FM mají horší perineální funkci, více příznaků související s dolními močovými cestami a častěji vykazují močové inkontinence, což negativně ovlivňuje kvalitu života.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31152258

U žen se symptomatickým prolapsem pánevních orgánů (porucha anatomie pánevního dna projevující se různým stupněm sestupu rodidel) je fibromyalgie spojena se zvýšeným rizikem levatorní myalgie a o 50% více se vyskytují poruchy pánevního dna. Levatorní myalgie je významným faktorem spojeným se zdravotními problémy spojenými s pánevním dnem. fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/panevni-bolesti/levatorni-myalgie/

Také fibromyalgičky více obtěžují potíže s defekací (vyprazdňování střevního obsahu). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/…/10.1007%2Fs00192-013-2280-y

Pacienti s FM mají významné potíže spojené s pánevním dnem, včetně bolesti, močové a kolorektální (týkající se tlustého střeva a končeníku) dysfunkce a prolapsu pánevních orgánů. To koreluje s horší celkovou bolestí a funkcí FM. Symptomy prolapsu jsou charakterizovány těžkostí v pánevní oblasti nebo pocitem, že něco vypadává. Pacienti musí často tlačit na vydutí ve vaginální oblasti, aby zahájili nebo dokončili močení. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5571646/
https://fibromyalgianewstoday.com/…/pelvic-floor-and-urina…/

FM byla shledána jako samostatný nezávislý rizikový faktor pro hysterektomii u žen s bolestí močového měchýře / intersticiální cystitidou (Williams & Clauw, 2009). U žen s FM je větší pravděpodobnost, že ve srovnání s běžnou populací prodělají hysterektomii. Po operaci nemusí dojít ke zlepšení chronické pánevní bolesti (Pamuk, Donmez, & Cakir, 2009; Santoro, Cronan, Adams a Kothari, 2012; ter Borg, Gerards-Rociu, Haanen a Westers, 1999).

Podobně bylo zjištěno, že pacienti s chronickou bolestí pánve po podstoupení operace sestupu pánevních orgánů (měchýř, děloha a / nebo konečník) pomocí síťového implantátu mají zvýšené riziko, že se bolest nezlepší nebo dokonce zhorší (Danford, Osborn, Reynolds, Biller a Dmochowski, 2015).

Léčba stresové inkontinence pomocí pásky může způsobit chronické bolesti a je nutno přistoupit k chirurgickému odstranění. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/vezikoureteralni-reflux-…/

Příznaky, léčba a diagnostické postupy se liší v závislosti na konkrétní příčině chronické pánevní bolesti. Léčba chronických pánevních bolestí vyžaduje komplexní přístup a mezioborovou spolupráci, na níž se musejí podílet gynekologové, internisté, chirurgové, endokrinologové, fyzioterapeuti, sexuologové a psychologové. Urolog by ale měl být, u výše popsaných syndromů chronické pánevní bolesti, koordinujícím článkem.

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM

Až 40% laparoskopických vyšetření nepotvrdí žádnou zdravotní příčinu pro pánevní bolest, nejčastěji se jedná o bolest způsobenou myofasciálními spouštěcími body (TrP) (Jarrell 2004).

https://fmcmpd.org/PelvicPainDysf_2012.pdf

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/pribuzna-onemocneni/myofascialni-bolestivy-syndrom/

Myofasciální uvolnění přispívá ke zlepšení bolestivého sexuálního styku

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/myofascialni-uvolneni-prispiva-ke-zlepseni-bolestiveho-sexualniho-styku/