Levatorní myalgie

Lidé s fibromyalgickým syndromem trpí chronickou bolestí celého těla, tedy i pánve. Chronická pánevní bolest má různé příčiny, protože zde sídlí naše reprodukční orgány, močový měchýř, část našeho dolního střeva, pánevní svaly a pojivová tkáň. Bolest může zahrnovat genitálie (vulva, prostata, varlata, penis), močovou trubici, měchýř, konečník, vaginu, pobřišnici, dělohu a bolestivé myofasciální body. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisej…/panevni-bolesti/

U fibromyalgiček se o 50% více vyskytují potíže spojené s pánevním dnem. (Adams et al., 2014) 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5571646/

Pánevní dno, které tvoří skupina vazů, svalů a tkání, funguje jako podpůrný aparát pro dělohu, močovou trubici, močový měchýř a konečník. U svalů pánevního dna je důležitá nejenom jeho pružnost, ale také síla a pevnost. 

Při normální funkci svalů pánevního dna se svaly mohou volně a mimovolně stahovat a uvolňovat. Poruchy pánevního dna se objevují, když svaly nefungují správně. Buď jsou příliš uvolněné nebo příliš napjaté.

Příliš uvolněné svaly pánevního dna mohou způsobit sestup pánevních orgánů (přední poševní stěna, zadní poševní stěna, děloha (čípek) nebo vrchol pochvy, klenba poševní nebo jizva po hysterektomii. To může vést k močové inkontinenci. Následkem mohou být bolesti kříže a bederní oblasti (jako při menstruaci), problémy s močením nebo pohybem střeva a bolestivý pohlavní styk.

Příliš napnuté svaly pánevního dna mohou vést k nerelaxující dysfunkci pánevního dna. Když se svaly pánevního dna neuvolňují a nestahují správným způsobem ve správný okamžik, abyste mohli snadno vyprázdnit svá střeva dochází k zácpě nebo samovolnému úniku stolice či plynů. Pokud musíte se hodně snažit a příliš tlačit, jednou z možných příčin mohou být právě potíže se svaly pánevního dna. Konkrétně se zácpou souvisí sestup zadní poševní stěny, kdy se ve vzniklé kapse hromadí stolice a tím vzniká zácpa. Tyto zdravotní problémy doprovází bolest pánve, bolestivý pohlavní styk nebo erektilní dysfunkce.

U žen se symptomatickým prolapsem pánevních orgánů je fibromyalgie spojena se zvýšeným rizikem levatorní myalgie. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/17149-what-do-fibromyalgia-p…

Levatorní myalgie (syndrom levator ani) je zdravotní stav charakterizovaný chronickou anální bolestí, která je způsobena napjatými svaly v pánevní a anální oblasti. Je jednou z funkčních gastrointestinálních poruch, což je skupina poruch trávení, které způsobují příznaky a symptomy bez známé příčiny. Jde o druh nerelaxující dysfunkce pánevního dna. Více se vyskytuje u žen. U mužů je levatorní myalgie často mylně diagnostikována jako prostatitida. Hlavním příznakem je konstantní nebo častá tupá bolest v konečníku způsobená křečí ve svalu levator ani, který se nachází blízko konečníku. Tento široký, tenký sval se nachází na obou stranách pánve.

Syndrom levator ani má mnoho dalších jmen, včetně: chronická anorektální bolest, chronická prokalgie, křeč levatoru, myalgie pánevního napětí, piriformis syndrom, puborectalis syndrom.

 

Příznaky levatorní myalgie mohou dlouhodobě ovlivňovat kvalitu života. 

Většina lidí s touto poruchou má alespoň některé z následujících příznaků, ne-li všechny:

 

1) Bolest

Lidé s tímto syndromem mohou mít tupou bolest na levé straně dva palce nad konečníkem nebo výše v konečníku a pocitem neustálého rektální tlaku nebo pálení. Jedná se o bolest, která není spojena s pohybem střev. Může trvat chvilku, ale i několik hodin nebo dní, na rozdíl od krátkodobé bolesti související s poruchou proctalgia fugax . Obvykle se zhoršuje sezením a zmírňuje se při vstávání nebo ležení. Může vás probudit ze spánku. Jedna strana, často levá, se může být bolestivější než druhá.
Můžete také způsobit bolest v dolní části zad, která se může rozšířit na slabiny nebo stehna. U mužů se může bolest rozšířit i na prostatu, varlata a špičku penisu a močové trubice.

 

2) Močové a střevní problémy

Může dojít k zácpě, problémům s pohybem střev nebo jejich průchodností. Můžete mít také pocit, že vaše střeva ještě ,,nedokončili´´ pohyb. Další příznaky mohou zahrnovat: nadýmání, časté močení, pocity na močení, bolest močového měchýře nebo bolest s močením, únik moči.

 

3) Sexuální problémy

Levatorová myalgie může také způsobit bolest před, během nebo po pohlavním styku u žen. U mužů může tento stav způsobit bolestivou ejakulaci, předčasnou ejakulaci nebo erektilní dysfunkci.

 

Přesná příčina není známa. Může to souviset s některým z následujících:
zadržování močení nebo vyprazdňování stolice, když potřebujete, svalová dysfunkce, vaginální suchost nebo bolest v vulvě (vulvodynie), pokračování přes bolest ve styku, vaginální porod, poranění pánevního dna následkem chirurgického zákroku nebo traumatu, včetně sexuálního zneužívání, zánět arcus šlachy. Stavy charakterizované podrážděním nebo zánětem v anální oblasti, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), zánětlivé onemocnění střev (IBD), chronická zácpa a infekce. Také může souviset s jiným typem chronické bolesti pánve, včetně endometriózy nebo intersticiální cystitidy.
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/souvisejici-o…/vulvodynie/
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/panevni-bol…/endometrioza/
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/syndrom-drazdiveho-tracn…/
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/idiopaticke-strevni-zane…/
https://fibromyalgik.webnode.cz/…/vezikoureteralni-reflux-…/

Před diagnostikou lékař musí vyloučit zánětlivé onemocnění střev (IBD), anální nebo rektální absces, anální nebo rektální trhliny, hemoroidy, prostatitidu (zánět prostaty), coccygodynii (bolest kostrče), rakovinu prostaty, rakovinu tlustého střeva.

Při diagnostice tohoto skličujícího zdravotního stavu vás pravděpodobně čeká rektální vyšetření, a ačkoli to obvykle nebolí, při levatorní myalgii vaše anální svaly mohou být během vyšetření pevně stažené nebo v křeči což bolestivé bude.

Diagnostická kritéria jsou:
~ Epizody chronické nebo opakující se rektální bolesti nebo bolesti, které trvají nejméně 30 minut.
~ Citlivost svalu puborectalis.
~ Trvání nejméně šest měsíců, z nichž alespoň tři měsíce musí být po sobě jdoucí.
~ Žádná jiná identifikovatelná příčina.

Existuje několik možností, včetně domácích ošetření, léků na předpis a intervenčních procedur. Většina doporučených léčebných postupů však může poskytnout pouze dočasnou úlevu.
Doporučuje se strava s obsahem vlákniny, podporuje pravidelné pohyby střev a pomáhá zabránit zácpě nebo průjmu. Dále pravidelný pohyb a vyhýbat se dlouhodobému sezení. Cviky pro uvolnění napjatých svalů pánevního dna: https://www.healthline.com/health/levator-ani-syndrome…
Ke zmírnění svalových křečí jsou vhodné Sitzovy koupele. Jedná se o namočením genitálií a hýždí do teplé vody po dobu 10 až 15 minut. Po koupeli se osušte. Vyvarujte se otírání ručníkem, který může dráždit oblast.
Prospěšné jsou i fyzikální terapie, včetně masáží, tepla a biofeedbacku https://fibromyalgik.webnode.cz/…/lecba-fibrom…/biofeedback/.
Lékař vám může předepsat léky na uvolnění svalů či proti bolesti a aplikovat injekce s kortikosteroidem nebo botulotoxinem do spouštěcího myofasciálního bodu. Pomoci může i akupunktura, nervová stimulace https://fibromyalgik.webnode.cz/news/neurostimulacni-metody/ a sexuální terapie.
Neměla by se používat tricyklická antidepresiva, jelikož mohou zhoršovat potíže se střevy a močovým měchýřem.
https://www.healthline.com/health/levator-ani-syndrome
https://www.verywellhealth.com/what-is-levator-ani-syndrome…
https://cs.qwe.wiki/wiki/Levator_ani
https://en.wikipedia.org/wiki/Levator_ani_syndrome

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.