Těžké kovy jsou přirozenou součástí přírody, slouží při výrobě celé řady produktů a bez jejich stopových prvků by naše těla nemohla správně fungovat. S malým množstvím těžkých kovů si dokážeme poradit, větší množství se může hromadit v ledvinách, kostech či mozku.

Zdravotní potíže může způsobit:

1) Nadměrné množství těžkých kovů (toxicita)

2) Alergie na těžké kovy

 
Expozice toxicitě těžkých kovů, jako je hliník, olovo, rtuť, kadmium a rtuť může způsobit různé zdravotní potíže včetně onemocnění psychiky

Některé kovy se považují za karcinogenní – zvyšují riziko vzniku rakoviny. Jiné zase mohou vést ke snížení tvorby červených nebo bílých krvinek. Plod a malé děti jsou ohroženy nejvíce, expozice již malým koncentracím může ovlivnit tělesný i duševní rozvoj a trvale poškodit orgány včetně mozku. Mnohé kovy mohou přecházet z matky do plodu a vyskytovat se v mateřském mléce.

Vystavení toxicitě může způsobit:

bolesti hlavy, svalů a kloubů, noční pocení, zmatenost, nevolnost, bolesti břicha a křeče, zvracení, zácpa, dechové a kožní potíže, které mohou být mylně považovány za fibromyalgii!
 

Alergie na těžké kovy

Byla u pacientů s FM, ME/CFS a MCS (mnohočetná citlivost na chemické látky) již v minulosti opakovaně studována a potvrzena

Nejčastější reakce jsou na nikl, anorganickou rtuť, kadmium, olovo a titan. Menší procento reaguje i na palladium, cín a zlato.

Nejedna studie potvrdila, že toxicita kovů napodobuje tyto zdravotní stavy a po jejich odstarnění z těla (výpně zubů, korunky, kovové sloupky, můstky, dráty) dojde ke zlepšení a úplnému ,, vyléčení´´. Nejedná se o vyléčení z FM, ME/CFS a MCS. Po 5 letech od odstranění 50% pacientů již nesplňovala kritéria pro FM a u 20 % došlo ke zlepšení. Ukázalo se, že ve skutečnosti mělo fibromyalgii jen 30 % původně diagnostikovaných!

Fibromyalgie se často vyskytuje jako komorbidita s jinými zánětlivými onemocněními. Výskyt alergie na kovy (nikl, rtuť, zlato, palladium) u systémového lupusu erythematodes, revmatoidní artritidy a Sjögrenova syndromu je přítomen u většiny pacientů. U jednoho pacienta příznaky revmatoidní artritidy ustoupily po odstranění hrudních drátů z nerezové oceli obsahujících nikl, molybden a chrom; kovy, na které pacient reagoval v testu MELISA (optimalizovaný test transformace lymfocytů).

Nikl se vyskytuje v půdě, vodě, vzduchu a v biosféře. Je obsažen ve většině složek běžné stravy a také v mnoha kovových předmětech denní potřeby. Obsahuje jej i kosmetika a bižuterie, proto ženy mají na něj častěji alergii. V některých zemích se stále používá na zubní korunky a můstky nebo může být také přítomen jako nečistota v amalgámu a slitinách zubního zlata. Dalšími zdroji jsou cigaretový kouř a piercing. Prevalence pozitivních testů na nikl v běžné populaci v Evropě je přibližně 20 % (1992).

Oorganické sloučeniny rtuti se používají např. jako antiseptika či konzervační látky v očních kapkách.

Cca 40 % fibromyalgiků vadí oxid titaničitý, který se používá ve stomatologii, ortopedii a jako bílý pigment (E171) v lécích, opalovacích krémech, kosmetických přípravcích, zubních pastách, potravinách a dalších předmětech.

Bagdádská fakultní nemocnice v Iráku během klinické studie pro pacienty s fibromyalgií zjistila významné zvýšení hladiny olova, kadmia a mědi. Zatímco sérové hladiny vápníku, hořčíku a zinku jsou významně sníženy.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24378456/

https://melisa.org/wp-content/uploads/2020/03/Metal-induced-inflammation-triggers-fibromyalgia.pdf

Svalová bolest je spojena s nedostatky selenu, vitamínů B a D, stejně jako se škodlivými účinky těžkých kovů, jako je rtuť, kadmium a olovo
Výzkum naznačuje, že pacienti s nedostatkem určitých základních živin mohou vyvinout dysfunkci mechanismů inhibice bolesti společně s únavou a dalšími FM příznaky. Navíc rtuť a další toxické prvky mohou ovlivňovat biologickou dostupnost základních živin.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29677539


Přítomnost selenu v organismu zmírňuje toxické účinky rtuti, olova, arsenu a kadmia

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/selen-se/

 

V případě, že máte v těle implantáty Essure® nebo jste mohly být jinak vystaveny toxicitě kovů požádejte o laboratorní vyšetření svého lékaře či můžete jako samoplátci oslovit přímo laboratoř. Těžké kovy se stanovují z krve a moči. K odběru se užívají speciální nádobky pro vyloučení kontaminace těžkými kovy z prostředí. 48 hodin před odběrem nejezte mořské produkty.

 
Pohybujte se co nejvíce na čerstvém neznečistěném vzduchu. Nekuřte a vyhněte se expozici cigaretového kouře. Zjistěte, které šperky a kosmetika vám opravdu neškodí. Jestliže užíváte léky nebo potravinové doplňky obsahující alergizující složku poraďte se s lékařem či lékárníkem o výměně.

 

Otrava olovem

1. Akutní otrava - Akutní otrava vyšší dávkou olova má značně dramatické projevy. Objeví se prudká křečovitá bolest břicha (Saturninská kolika), zvracení, průjmykřeče a někdy porucha vědomí. Při otravě velmi vysokou dávkou může tento stav skončit i smrtí.

2. Chronická otrava - Projevy dlouhodobě zvýšené příjmu olova (ovšem v nižších dávkách než u akutní otravy) jsou nenápadné a neurčité. Objeví se únava, apatie, kovová chuť v ústech, nechutenství s občasnou nevolností. Kůže lidí dlouhodobě vystavených účinků olova získá šedavou popelavou barvu a objeví se jim šedomodrý lem na dásních. Může se objevit i narušení mentálních funkcí – objevují se poruchy soustředění, poruchy paměti, snížení inteligence, apod. Relativně často se u takovýchto osob vyvine chudokrevnost. Po delší době poškodí olovo ledviny a ty mohou začít selhávat. Po delší době vystavení se účinku olova se může rozvinout poškození sluchu (ototoxicita olova).

https://www.stefajir.cz/?q=otrava-olovem
https://cs.wikipedia.org/wiki/Olovo

Otrava rtutí

Rtuť patří mezi prvky, jejichž vliv na zdravotní stav lidského organismu je jednoznačně negativní. Z organismu se vylučuje jen velmi pozvolna a obtížně, jeho většina se přitom koncentruje především v ledvinách a v menší míře i v játrech a slezině. Bylo prokázáno, že rtuť může v ledvinách setrvat až desítky let. Právě ty jsou při chronické otravě rtutí nejvíce ohroženy.

Projevy chronické otravy bývají často nespecifické – od studených končetin, vypadávání vlasů, přes zažívací poruchy, různé neurologické a psychické potíže až po závažné stavy jako např. chudokrevnost, léčbě odporující chronická candidóza, revmatické choroby či onemocnění ledvin. Při jednorázové vysoké dávce rtuti se dostavují bolesti břicha, průjmy a zvracení.

Do organismu se rtuť dostává především dvěma cestami – v potravě a dýcháním. Z potravin jsou rizikovým faktorem především vnitřnosti (játra, ledviny) nebo ryby, které byly kontaminovány rtutí při svém růstu. Rizikové mohou být i zemědělské plodiny, pěstované na půdě zamořené rtuťnatými sloučeninami ať již z průmyslových zdrojů nebo nevhodně použitými přípravky k hubení zemědělských škůdců.

Sporná je otázka dlouhodobého působení amalgámových zubních plomb, které někteří lékaři považují za zcela neškodné, jiní upozorňují na glomerulopatie a autoimunitní onemocnění, které byly ve vztahu k expozici rtuti popsány. Popisované hypersenzitivní reakce na rtuť se vyznačují celkovými příznaky, vyrážkou na tváři, na krku a v místech ohybu končetin (flexní rýhy) končetin několik hodin po kontaktu. Zaznamenáno bylo i nespecifické poškození v ústech zvané lichen ruber planus. Problematický je však především osud rtuti, která se uvolňuje do atmosféry při zpopelňování těchto osob v krematoriích, což je stále častější způsob pohřbu. Evropané mají v ústech více než 1 100 tun rtuti a každý rok končí jen v zemích EU asi 30 tun rtuti ze zubních amalgámů v půdě, 24 tun ve vodě a 23 tun v ovzduší

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rtu%C5%A5
https://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_poisoning

Těžké kovy

Antikoncepční implantát Essure® způsobil stav podobný fibromyalgii

03.08.2021 01:00
Těžké kovy jsou přirozenou součástí přírody, slouží při výrobě celé řady produktů a bez jejich stopových prvků by naše těla nemohla správně fungovat. S malým množstvím těžkých kovů si dokážeme poradit, větší množství se může hromadit v ledvinách, kostech či mozku. Některé kovy se považují za...

Začalo to bolestmi hlavy a krku, ale sotva fyzioterapeutka Tricia Kalinowski vymyslela strategii, jak tyto problémy řešit, začala ji bolet jiná část těla: dolní část zad, kyčel nebo čelist.

"Fyzioterapeut mi naháněl bolest po celém těle," říká. říká šedesátiletá Kalinowski z Minneapolisu v USA. Nakonec byla odeslána k ústnímu chirurgovi, který se domníval, že příčinou těchto problémů je problém s jedním z kloubů v čelisti, a tak podstoupila operaci, při níž jí byla vyměněna ploténka o velikosti palce. Bohužel náhrada byla vadná a vyvolala imunitní reakci, která vedla ke ztrátě několika centimetrů čelistní kosti. Náprava poškození si vyžádala 13 operací - poslední z nich proběhla v roce 2015. "Ironií všech operací je, že mě stále bolí hlava, stále mám bolesti krku a nikdo pořádně neví, co s tím," říká.



Více zde: https://fibromyalgik.webnode.cz/news/lidem-s-chronickou-bolesti-se-nedostava-naleziteho-respektu-a-odpovidajici-zdravotni-pece/

Začalo to bolestmi hlavy a krku, ale sotva fyzioterapeutka Tricia Kalinowski vymyslela strategii, jak tyto problémy řešit, začala ji bolet jiná část těla: dolní část zad, kyčel nebo čelist. "Fyzioterapeut mi naháněl bolest po celém těle," říká. říká šedesátiletá Kalinowski z Minneapolisu v USA. Nakonec byla odeslána k ústnímu chirurgovi, který se domníval, že příčinou těchto problémů je problém s jedním z kloubů v čelisti, a tak podstoupila operaci, při níž jí byla vyměněna ploténka o velikosti palce. Bohužel náhrada byla vadná a vyvolala imunitní reakci, která vedla ke ztrátě několika centimetrů čelistní kosti. Náprava poškození si vyžádala 13 operací - poslední z nich proběhla v roce 2015. "Ironií všech operací je, že mě stále bolí hlava, stále mám bolesti krku a nikdo pořádně neví, co s tím," říká. fibromyalgik.webnode.cz/news/lidem-s-chronickou-bolesti-se-nedostava-naleziteho-respektu-a-odpovidajici-zdravotni-pece/

 

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.
Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.