Nauzea a FM
Nevolnost a pocity na zvracení trápí mnoho pacientů s fibromyalgickým syndromem.
Někteří mají potíže mírné až střední, jiní intenzivní. Jejich míra ovlivňuje kvalitu života a aktivity.
- Nevolnost je v podstatě reakcí vašeho těla na signály, které přijímá z okolního prostředí. Určité zvuky, vůně a dokonce i zrak mohou poslat signály do mozku, které způsobí nevolnost.
- Nevolnost též nauzea je nepříjemný pocit v žaludku a hlavě s pocitem na zvracení. Jde o varovný signál těla, že s ním není něco v pořádku.
- Nevolnost sama o sobě není nemoc, je to symptom objevující se v mnoha situacích, často bez souvislosti s žaludkem. Může být příznakem indikujícím určitý stav kdekoli v těle. Zvracení je obranný reflex, který pomáhá tělu se zbavit toxických látek.
https://cs.wikipedia.org/
Při nevolnosti je člověk bledý a cítí slabost.
Často se vyskytují následující příznaky: závratě, pocení, zimnice, třes, ztráta chuti k jídlu, potíže s dýcháním, bušení srdce, pocity na omdlení, bolest břicha a bolest hlavy.
Fibromyalgikům nejčastěji vyvolává nevolnost stres, únava, bolesti, spánková deprivace, počasí, dietní chyba či nevhodné potraviny, nedostatečné hladiny vitamínů a minerálů, vedlejší účinky léků, problém s rovnováhou, dráždivý trakčník, potíže se zrakem, bolest hlavy a migréna, ortostatická intolerance, dysautonomie, gastroparéza, porucha termoregulace, menstruace, úzkosti, deprese, environmentalní sensitivita, adrenální únava, potíže s tlakem, závrať.
Další příčiny: strach, kinetóza při cestování, těhotenství, alkohol, otrava jídlem, přejedení, znechucení atd.
Pokud nevolnost trvá více než tři dny a je jisté, že to není způsobeno např. těhotenstvím či stresem, nebo pokud je doprovázeno zvracením s příměsí krve, je nutné navštívit lékaře!
Vždy je nutné vyloučit za pomoci lékaře, že se nejedná o organickou příčinu, nejde o jinou diagnózu než je FM.
Prevence proti nevolnosti:
- Léčit všechny symptomy co vám nauzeu vyvolávají.
- Eliminovat stres.
- V případě, že jde o vedlejší účinky léků zvážit jejich výměnu.
- Do jídelníčku zařadit potraviny, které mohou přispět ke zmírnění nevolnosti a naopak se vyhnout potravinám co nám nevolnost způsobují, např. citrusovým plodům, šťávám a jiným kyselým potravinám.
- Nenutit se do jídla na které nemáte chuť.
- Jíst až hodinu po té co vstanete. To umožní, aby váš žaludek měl čas se usadit. Místo toho zkuste pít velkou sklenici vody jako první.
- Vyhněte se vůním, jenž spouštějí vaší nevolnost (to může zahrnovat některé potraviny, parfémy, nebo květiny).
- Užít léky proti nevolnosti ještě před cestou v dopravním prostředku. Máte-li jet na dlouhou vzdálenost, seďte na předním sedadle. Seďte po směru jízdy. Dívejte se na nepohyblivý předmět v dálce.
- Vyhněte se pití alkoholu, protože to může způsobit ospalost, potíže s rovnováhou, závratě a nevolnost.
https://
Zázvor, heřmánek a máta peprná se po staletí používají jako tradiční léky na nevolnost, výzkumy jejich účinnost potvrdily. Za použitelný prostředek se považuje také citron. Můžete vyzkoušet různé bylinkové čaje. Od nevolnosti také pomáhá léčebné konopí.
Důležité je nutné zůstat hydratovaný. Pití 6 - 8 sklenic vody denně může pomoci odstranit pocit nevolnosti či jí zmírnit.
Z léků se nejčastěji užívají antiemetika https://www.stefajir.cz/
https://healthiculture.com/
Pokud je vám nevolno zachovejte klid, sedněte si či lehněte někam do klidné místnosti, dýchejte, zkuste relaxovat, dejte si na čelo studený obklad, nemyslete na to, že vám je špatně. Můžete zkusit i mačkání akupresurního bodu, který leží nad dlaní.