Je mnoho diagnóz co mají stejné projevy jako fibromalgický syndrom, pokud není diagnostika provedena správně může snadno dojít k mylné diagnostice fibromyalgik.webnode.cz/news/mylna-diagnostika/.

Jaký je rozdíl mezi polymyalgií a fibromyalgií?

Polymyalgie a fibromyalgie jsou často zaměňované chronické poruchy, protože obě způsobují bolest svalů v celém těle, mají podobné názvy (myalgie - bolest svalů).

Jak fibromyalgie, tak polymyalgie způsobují bolest a napětí ve svalech, liší se však svými dalšími příznaky, příčinou a léčbou. Stanovení správné diagnózy je klíčem k zajištění správné léčby a zvládání symptomů.
Polymyalgie i fibromyalgie se více vyskytují u žen než u mužů. PMR obvykle onemocní lidé nad 50 let, zatímco FM vzplane v jakémkoliv věku.
Fibromyalgiky bolí celé tělo. Pacienty s PMR ramena, horní části paží, zápěstí, šíje, záda, bedra, stehna, kolena. Ranní ztuhlost je přítomna u obou stavů, stejně jako únava, nevolnost, schvácenost, deprese. Pacienti mohou působit dojmem těžce nemocných lidí. Příznaky se mohou časem měnit, ale je nepravděpodobné, že zmizí.

 

U některých pacientů s PMR se vyskytuje také obrovskobuňková arteritída, ta se projevuje zvýšenou unavitelností, bolestí hlavy, teplotami, depresí, nechutenstvím, úbytkem na váze. Dále rozmazaným nebo dvojitým viděním, bolestí čelisti a hlavy.

V současné době nejsou pro diagnostiku PMR známy zcela specifické laboratorní či zobrazovací vyšetřovací postupy. Diagnóza PMR je založena na přítomnosti typických klinických symptomů a vyloučení jiných diagnóz. Např. RA, FM, polymyozitidy, osteoartrózy.


Diagnostická kritéria PMR:

věk přes 50 let, oboustranná bolest, ranní ztuhlost, zvýšená sedimentace erytrocytů (FW) a zvýšení hodnot C-reaktivního proteinu (CRP), IL-6. Při podezření na současnou obrovskobuněčnou arteriitidu je vhodné např. PET/CT.


Příznaky obou dg jsou podobné, diagnostika také, léčba je odlišná. 

Pacientům s PMR pomáhají glukokortikoidy (prednison) a metotrexát.
 

Souběh FM a PMR je přítomen přibližně u 3% lidí s fibromyalgií, je běžnější než u běžné populace dle studie z roku 2014 uvedené v Rheumatology International.

FM diagnostikuje revmatolog a právě ten by měl umět rozeznat obě tyto dg, být informován o jejich souběhu.
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321532.php
https://www.healthline.com/health/difference-between-polymyalgia-fibromyalgia#2
https://www.verywellhealth.com/fibromyalgia-polymyalgia-rheumatica-know-the-difference-3973011
https://fibromyalgik.webnode.cz/news/polymyalgia-rheumatica-diagnostika-a-lecba2/
 

Názorný příklad, že dochází k záměně

Případová studie:

Žena 38 let přichází ke svému praktickému lékaři a stěžuje si na bolesti, má zvýšenou sedimentaci a CRP. Trápí ji reflux, vysoký tlak, migrény, apnoe, obezita, astma, špatně se jí polyká a na krku má uzliny.
Lékař ji léčí ATB a prednisonem, je objednána do revamtologické ambulance. Byl přidán methotrexát. Z léků má závažné nežádoucí účinky a její stav se nezlepšil. Během tohoto léčebného období stereoidy vyvolali hypertenzi, diabetes, otoky a přírůstek hmotnosti 14 kg.
Vzhledem k tomu, že léčba nepomáhá odstupuje se od diagnózy PMR, jsou vyloučeny všechny ostatní dg a je jí diagnostikován fibromyalgický syndrom. Zvýšené hladiny CRP a FW vysvětluje nadváha https://fibromyalgik.webnode.cz/news/nadvaha-a-fm/ , fibromyalgici s nadváhou mohou mít zvýšené zánětlivé markery!
Pokud lékař nemá o tomto povědomí může pro něj pacient představovat diagnostické dilema a ordinována nevhodná léčba.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6524750/
https://link.springer.com/article/10.1007/s11298-019-7204-9

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči.