Parestezie

Snad každý pacient s Fibromyalgickým syndromem ví jak nepříjemné jsou parestezie - pocity brnění, píchání, svědění či pálení kůže. Pro fibromyalgiky často i bolestivé. Neodborně se tento stav též označuje jako mravenčení. Projev parestezie může být přechodný nebo chronický. Zároveň ji může nebo nemusí doprovázet porucha citlivosti kůže.

Existuje mnoho příčin, u FM jde o:
dysfunkci CNS – centrálního nervového systému, vlivem zánětu v pojivové tkáni nazývané fascia, neuropatii malých nervových vláken, zánětem, který je přítomen u ME/CFS, deficitem vitaminů a minerálů, málo pohybu ad.

Je třeba, aby na základě vašich diagnóz neurolog či revmatolog vyloučil zda potíže nezpůsobují i jiné zdravotní potíže či nejde o vedlejší účinky léků nebo nevhodný pohyb. Mimo fyzické prohlídky je vhodné vyšetření krve, EMG, MR, ultrazvuk.

Mimo fibromyalgie parestezie způsobuje např. i onemocnění páteře, úzkost nebo panická porucha, migréna, komplexní syndrom regionální bolesti, syndrom karpálního tunelu, RS, SLE, celiakie, diabetes melitus, revmatoidní artritida, psoriatická artritida, neuropatie, CMP, varicella zoster, herpes zoster, hyperglykémie i hypoglykemie, hypotyreóza, polyneuropatie, menopauza, onemocnění ledvin či jater, obezita, těhotenství.

Parestezie zhoršuje kouření a nadměrné pití alkoholu.

Léčba závisí na příčině.

Pro pacienty s FM se doporučuje u nízké hladiny B1, B5, B6, B12, kyseliny listové, Mg, E zařadit potraviny na ně bohaté nebo užívat potravinové doplňky.
Dodržovat pitný režim a vhodnou stravu. https://fibromyalgik.webnode.cz/…/zivot-s-fibromyal…/strava/
Uleví také sprchování teplou vodou a koupel v Epsomské soli. Masáže teplým kokosovým, hořčíkovým, ricinovým olejem a mastí s kapsaicinem. Léčba bolesti.

Prevencí je teplo, klid, správné držení těla, cvičení a zázvorový čaj, které zlepšují krevní oběh. Při pohybu (práce, koníčky), kde se nadměrně zatěžuje jedna část těla je vhodné nosit ortézy a neprovádět činnost dlouho. 
Dávat přednost volnému oblečení a pohodlným botám bez podpatku.

Léky s účinnou látkou pregabalin nebo duloxetin nejsou u FM příliš účinné.

https://www.verywellhealth.com/odd-nerve-sensations-chronic…
https://www.rehabilitace.info/…/parestezie-priznaky-pricin…/
https://en.wikipedia.org/wiki/Paresthesia
https://www.healthline.com/health/paresthesia#diagnosis

 

 

Anketa

Mám FM a parestezie

ano (96)
98%

ne (2)
2%

Celkový počet hlasů: 98