Jedná se o chronické onemocnění spojené se silnou, život ovlivňující bolestí při menstruaci, pohlavním styku, stolici a/nebo močení, chronickou pánevní bolestí, nadýmáním břicha, nevolností, únavou a někdy i depresí, úzkostí a neplodností.
 

Postihuje zhruba 10 % (190 milionů) žen a dívek od nástupu první menstruace až po menopauzu.

Příznaky se po menopauze často zlepší, ale v některých případech mohou bolestivé příznaky přetrvávat.

Navzdory jejímu častému výskytu bývá diagnostikována až po mnoha letech a často chybně.

Přispívá k tomu i omezené povědomí o tomto onemocnění mezi ženami.

Dříve byla endometrióza definována jako chronické gynekologické onemocnění charakterizované tkání podobnou endometriu přítomného mimo dělohu a předpokládalo se, že vzniká retrográdní menstruací. Tento popis je však zastaralý a již neodráží skutečný rozsah a projevy onemocnění.

Endometrióza je nyní považována spíše za systémové onemocnění než za onemocnění postihující převážně pánev. Endometrióza ovlivňuje metabolismus v játrech a tukové tkáni, vede k systémovému zánětu a mění genovou expresi v mozku, která způsobuje senzibilizaci na bolest a poruchy nálady. Plný rozsah účinků tohoto onemocnění není plně rozpoznán a dalece přesahuje oblast pánve.

 
Identifikace a rychlá léčba endometriózy jsou nezbytné
a usnadňuje je přesná klinická diagnóza

Základem pro podezření na endometriózu je pečlivá anamnéza menstruačních příznaků a chronické pánevní bolesti.

Ačkoli bylo navrženo a testováno několik screeningových nástrojů a testů, žádný z nich není v současné době ověřen tak, aby přesně identifikoval nebo předpověděl jedince nebo populaci, u nichž je výskyt tohoto onemocnění nejpravděpodobnější.
Včasné podezření na endometriózu je klíčovým faktorem pro včasnou diagnózu, protože endometrióza může často vykazovat příznaky, které napodobují jiná onemocnění a přispívají k diagnostickému zpoždění.

 

Podobné symptomy jako endometrióza např. mají:

Levatorní myalgie

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/panevni-bolesti/levatorni-myalgie/

Idiopatické střevní záněty (IBD) mohou být zaměněny za endometriózu střevního traktu

 https://www.karger.com/Article/Abstract/430908  

https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/drazdivy-tracnik/idiopaticke-strevni-zanety-/

Gynekologická forma nedostatku hořčíku se vyznačuje endometriózou, výraznými menstruačními obtížemi, dráždivou dělohou, premenstručním syndromem a může docházet k trombembolickým příhodám při užívání antikoncepce. 

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/horcik-mg/


Kromě anamnézy může být nutné odeslání z primární úrovně zdravotní péče do sekundárních center, kde jsou k dispozici další vyšetření

Například ovariální endometriom, adheze a hluboké nodulární formy onemocnění často vyžadují k odhalení ultrazvukové vyšetření nebo magnetickou rezonanci (MRI). Histologická verifikace, obvykle po chirurgické/laparoskopické vizualizaci, může být užitečná pro potvrzení diagnózy, zejména u nejčastějších povrchových lézí. Potřeba histologického/laparoskopického potvrzení by neměla bránit zahájení empirické léčby.


Mezi rozsahem endometriálních lézí a závažností nebo délkou trvání příznaků existuje jen malá souvislost

Někteří jedinci s viditelně velkými lézemi mají mírné příznaky a jiní s několika lézemi mají závažné příznaky.

Chronická bolest může být způsobena tím, že centra bolesti v mozku začnou v průběhu času hyperreagovat (centrální senzibilizace) https://fibromyalgik.webnode.cz/news/centralni-senzibilizace-cs/, což se může objevit kdykoli v průběhu života endometriózy, včetně léčené, nedostatečně léčené a neléčené endometriózy, a může přetrvávat, i když léze endometriózy již nejsou viditelné. V některých případech může být endometrióza asymptomatická.

 

Endometrióza a fibromyalagie patří mezi překrývající se stavy bolesti (COPC)

Jedná se o zdravotní stavy s překrývajícími se klinickými a patofyziologickými rysy týkající se centrální senzibilizace, kde centrální faktory mohou hrát významnou nebo výlučnou roli v jejich patogenezi. https://fibromyalgik.webnode.cz/news/prekryvajici-se-stavy-bolesti-copc/

Výsledky této studie naznačují, že fibromyalgie se vyskytuje u 6 % žen s endometriózou ve srovnání s 3,2 % v běžné populaci 

fibromyalgianewstoday.com/2019/01/30/fibromyalgia-linked-to-endometriosis-autoimmune-diseases-study-says/

FM i pánevní bolesti spadají mezi syndromy centrální citlivosti

fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/panevni-bolesti/


Pacientky s ovariální endometriózou mají vyšší riziko vzniku ovariálních karcinomů včetně endometrioidních a světlobuněčných karcinomů

Některé z těchto karcinomů mohou vznikat na pozadí strukturálních a/nebo jaderných atypií uvnitř endometriotických ložisek. Léčba většinou spočívá v léčbě chronické bolesti nebo neplodnosti. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33044230/
 

V současné době není znám žádný způsob, jak endometrióze předcházet

Zvýšená informovanost a následná včasná diagnostika a léčba mohou zpomalit nebo zastavit přirozený vývoj onemocnění a snížit dlouhodobou zátěž jeho příznaků, včetně možného rizika senzibilizace centrálního nervového systému na bolest, ale v současné době neexistuje žádný lék.


Léčba může být medikamentózní a/nebo chirurgická v závislosti na symptomech, lézi, požadovaném výsledku a volbě pacienta

Běžnou terapií jsou antikoncepční steroidy, nesteroidní protizánětlivé léky a analgetika (léky proti bolesti)

Všechny musí být pečlivě předepsány a monitorovány, aby se předešlo potenciálně problematickým vedlejším účinkům. Medikamentózní léčba endometriózy se zaměřuje buď na snížení hladiny estrogenu, nebo na zvýšení hladiny progesteronu s cílem změnit hormonální prostředí, které endometriózu podporuje. Většina současné hormonální léčby není vhodná pro osoby trpící endometriózou, které si přejí otěhotnět, protože ovlivňují ovulaci.

Mezi léčebné postupy patří kombinovaná perorální antikoncepce, progestiny a analoga GnRH

Progestiny a nízké dávky perorální antikoncepce jsou celosvětově neúspěšné u třetiny symptomatických žen, pravděpodobně v důsledku rezistence na progesteron. Perorální antagonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH) představují účinnou a tolerovanou terapeutickou alternativu v případě, že léky první volby nezabírají. Vývoj antagonistů GnRH vyústil v perorální léky, které mají méně vedlejších účinků než jiné terapie a umožnil rychlý přechod mezi léčebnými postupy s cílem optimalizovat a individualizovat péči o endometriózu. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140673621003895

Chirurgickým zákrokem lze odstranit ložiska endometriózy, srůsty a jizvy

Úspěch při zmírnění příznaků bolesti a zvýšení počtu těhotenství však často závisí na rozsahu onemocnění. Léze se navíc mohou i po úspěšném odstranění znovu objevit a abnormality svalů pánevního dna mohou přispívat k chronické pánevní bolesti. Sekundární změny pánve, včetně pánevního dna, a centrální senzitizace mohou u některých pacientů přinést prospěch z fyzioterapie a doplňkové léčby. Možnosti léčby neplodnosti způsobené endometriózou zahrnují laparoskopické chirurgické odstranění endometriózy, stimulaci vaječníků pomocí intrauterinní inseminace (IUI) a oplodnění in vitro (IVF), ale míra úspěšnosti se liší.


Vedle endometriózy se mohou vyskytovat další komorbidity, které vyžadují diagnostiku a léčbu

Multidisciplinární léčba zaměřená na různé symptomy a celkový zdravotní stav by měla zahrnovat různé specialisty, jako jsou kromě gynekologů také specialisté na bolest, pánevní fyzioterapeuti, specialisté na doplňkovou a alternativní medicínu, praktičtí lékaři a psychologové, aby byla co nejefektivnější.

Výběr léčby závisí na účinnosti u jednotlivce, nežádoucích vedlejších účincích, dlouhodobé bezpečnosti, nákladech a dostupnosti

Žádná z těchto léčebných metod však nemoc nevymýtí, jsou spojeny s vedlejšími účinky a příznaky spojené s endometriózou se mohou někdy - ale ne vždy - po ukončení léčby znovu objevit. Rozpoznání celého rozsahu onemocnění usnadní klinickou diagnózu a umožní komplexnější léčbu, než jaká je v současnosti k dispozici.


Endometrióza má významné sociální, zdravotnické a ekonomické důsledky

Může snižovat kvalitu života, bránit chodit do práce nebo do školy.
Bolestivý sex v důsledku endometriózy může vést k přerušení nebo vyhýbání se pohlavnímu styku a ovlivnit sexuální zdraví postižených jedinců a/nebo jejich partnerů.

Stejně jako u jiných neviditelných diagnóz ženy s endometriózou mohou bojovat s nepochopením. To může být obzvláště bolestivé, pokud pochází od vašeho sexuálního partnera, který se může cítit odmítnutý, když se vyhýbáte sexu. Tento stav může způsobit, že se budete cítit izolovaně, zejména pokud problémy se sexem ovlivňují váš vztahy. Rozpaky vám mohou zabránit v tom, abyste mluvili o tom, čím procházíte, což by vás mohlo dále izolovat od ostatních lidí. Otevřená komunikace a konzultace s odborníkem vám může pomoci vyřešit zraněné pocity u obou partnerů.

 
Ženy s diagnózou fibromyalgie a endometriózy mají vyšší riziko vzniku autoimunitních onemocnění

Např. zánětlivé onemocnění střev, systémový lupus erythematodes a Sjögrenův syndrom. https://fibromyalgik.webnode.cz/novinky/souvisejici-onemocneni/panevni-bolesti/
Přestože přesné příčiny fibromyalgie a endometriózy nejsou známy, zdá se, že u obou hraje zásadní roli imunitní systém. Fibromyalgikům zvýšenou citlivost na bolest, svalovou slabost, snížený pohyb a snížený počet drobných nervových vláken v kůži, které jsou pro fibromyalgii typické způsobují protilátky. IgG je hlavní pronociceptivní, patologickou složkou séra fibromyalgiků. Jedná se o nový druh autoimunity - takový, který nevytváří zánět. Místo toho se autoimunitní procesy zaměřují přímo na nervy produkující bolest.

https://fibromyalgik.webnode.cz/news/protilatky-igg-hraji-u-fibromyalgie-klicovou-roli/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis


Od ledna 2022 bude dle MKN-11 endometrióza spadat pod
MG30.42 Chronická sekundární viscerální bolest z přetrvávajícího zánětu ID 942168651
 

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.
Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM.

Nezapomeňte se svého lékaře zeptat:

1) Jak je můj stav vážný? Kde mám ložiska endometriózy a jak jsou velká? Mám i nějaké srůsty a kde?

2) Jaké možnosti léčby mi můžete nabídnout? Proč je podle vás tahle léčba pro mě vhodná?

3) Jaké jsou možné vedlejší účinky léků? Jaká jsou rizika operace? Nehrozí, že mi po operaci vzniknou nové srůsty? Co uděláte proto, aby nové srůsty nevznikly?

4) Jaká je moje prognóza do budoucna? Jaké mám šance na otěhotnění? Myslíte, že bude nutné, abych podstoupila umělé oplodnění?

5) Co můžu pro sebe udělat sama, aby mi bylo lépe? Jaký druh pohybu byste mi doporučil?

6) Jak poznám, že léčba zabírá? Co když budu cítit, že léčba nefunguje nebo se u mně objeví vedlejší účinky léků?

7) Jaké máte zkušenosti s léčbou endometriózy? Doporučil byste mi ke konzultaci některého z vašich kolegů?