50% z nás možná vlastní chlamýdiovou infekcí v latentní podobě!

První příznaky jako občasné pobolívání v zádech, hlavy, některého kloubu, výskyt alergie, častější neinfekční rýmy, občasné svědění kůže a podobně, vůbec nenasvědčuje, že se jedná o infekční onemocnění. Postupně se zvyšují zejména různé subjektivní potíže, které časem mohou dosáhnout velmi nepříjemné až kruté intenzity.

Infekce se přenáší samozřejmě i v latentním stavu. Tento přenos je nejčastější zejména u lidí v častém vzájemném osobním kontaktu tj. v rodině, pracovním kolektivu i ve škole. V promořeném kolektivu jsou první příznaky zpravidla při prudkých změnách počasí ( dle intenzity biozátěže). V takovém případě se náhle objeví stejné, resp. velmi podobné zdravotní problémy u více osob z promořeného kolektivu. Jedná se výskyt náhlých nevolností, slabostí, průjmů, zvracení, bolesti hlavy a podobně.Tyto potíže podobně, jak se náhle objeví, tak i náhle odezní. Většinou trvají 0,5-2 dny. Nálezy se  většinou hodnotí jako podezření na alimentární nákazu, střevní virosu a podobně.

Člověk přichází k lékaři s opakovanými obtížemi a mnohdy velkými bolestmi, podstupuje různá vyšetření, kde se nic nezjistí.
Léčí se důsledky a ne příčina. Po přeléčení a zlepšení stavu se po nějaké době dostaví opět recidiva. Je to začarovaný kolotoč. Onemocnění je velmi úporné a nemocný má často oprávněný pocit, že se těch potvůrek nezbaví.

Chlamýdie způsobují spolu s poruchami metabolizmu patologicky zvýšenou dráždivost nervů, zejména jejich zakončení , projevující se nepříjemnými pocity v různých  orgánech těla. Jedná se zejména  o pocity bolesti, pálení, svědění, škrabání, píchání, brnění, mrtvění, záškuby ve svalech, vznik depresí, třesu rukou i hlavy (sporadicky i celého těla), poruch spánku, stresové stavy, podrážděnost i další neurologické poruchy.

Neléčené chlamydie způsobují různé bolesti a onemocnění, např. svalů, kostry, cév, nervového systému a vnitřních orgánů.

Chlamydie jsou příčinou např. zánětů dýchacích, očních, močopohlavních cest, neplodností mužů i žen, poruch imunity a následných komplikací, artritidy, účastní se ateromatosy a tedy komplikací jako infarkty, mozkové příhody, chronické únavové syndromy aj.

Mohou stát i za tak závažnými nemocemi, jako je astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.

Nejčastější přenos chlamydie je plicní formou.

I. KONFERENCE CHLAMYDIOVÁ INFEKCE  – ZÁKEŘNÝ NEPŘÍTEL

MUDr. Jiří Jeřábek, CSc., MUDr. Dana Ludvíková  23. 10 2009

Fibromyalgie a chronická chlamydiová infekce.

 

Fibromylagií (FM) jako nejhorší formou chronické bolesti trpí odhadem 4–10 % obyvatelstva. Ačkoliv je toto onemocnění definováno již od roku 1990, stále ještě není dostatečně akceptováno lékařskou veřejností jak ve světovém měřítku, tak i u nás.

 

Přestože je FM považována za onemocnění revmatické, v posledních letech se ukazuje, že jde o onemocnění neurologické s velkou pravděpodobností způsobené chronickou nebo intermitentní ischemií vertebrobasilárního povodí jako klíčového místa v patofyziologii.

K tomuto stavu a zhoršení cirkulačních a následně metabolických poměrů v této oblasti může významně přispět i chronická chlamydiová infekce. Mechanizmus tohoto jevu je diskutován. Nezdá se sice, že
infekce tímto mikroorganizmem je nutným předpokladem k rozvoji FM jako takové, nicméně může významně přispět k nastartování onemocnění a poté se může podílet i na přetrvávání chronických bolestí a ostatních symptomů.

 

Proto by stálo za úvahu u nemocných s FM refrakterních na komplexní léčbu, indikovat vyšetření na přítomnost chlamydií, ale i ostatních nitrobuněčných parazitů (např. mykoplazmata), o nichž je známo, že se u FM vyskytují.

Celý sborník ABSTRAKT z I. konference chlamýdiové infekce si lze přečíst na:

www.klinickafarmakologie.cz/incpdfs/act-000070-0001_10_1.pdf

I. KONFERENCE CHLAMYDIOVÁ INFEKCE - zákeřný nepřítel; Praha; 23.10.2009

https://www.solen.cz/artkey/act-000070-0001.php?back=%2Fsearch.php%3Fquery%3Dchlamydie%26sfrom%3D0%26spage%3D30

 

II. KONFERENCE CHLAMYDIOVÁ INFEKCE - zákeřný nepřítel; Olomouc

https://www.solen.cz/artkey/act-000083-0001_Zprava_z_akce_II_KONFERENCE_CHLAMYDIOVA_INFEKCE_-_zakerny_nepritel_Olomouc.php?back=%2Fsearch.php%3Fquery%3Dchlamydie%26sfrom%3D0%26spage%3D30

 

III. KONFERENCE CHLAMYDIOVÁ INFEKCE - zákeřný nepřítel; Olomouc

https://www.solen.cz/artkey/act-000104-0003_Program_III_KONFERENCE_CHLAMYDIOVA_INFEKCE_-_zákerny_nepritel_Olomouc.php?back=%2Fsearch.php%3Fquery%3Dchlamydie%26sfrom%3D0%26spage%3D30

 

Chlamydie jsou velmi nebezpečné bakterie, které šíří v těle člověka infekci - chlamydiózu, jež způsobuje širokou škálu trvalých, bolestivých i jinak nepříjemných zdravotních potíží. Napadají zejména močopohlavní orgány a plíce a posléze klouby, srdce a mozek.

tema.novinky.cz/chlamydie

Jaká onemocnění Chlamydophila pneumoniae způsobuje?

www.chlamydie.info/

Chlamydie jsou navíc záludné v tom, že mnohdy ani nejde poznat, že se člověk nakazil. Skutečnost, že v některých případech nemoc sama od sebe ustoupí pro někoho může být částečnou útěchou. Lékaři ale v žádném případě nedoporučují nechat se touhle možností ukolébat: někdy nákaza sice skutečně najednou ustoupí, stejně tak je ale možné, že zrovna u vás skončí třeba oslepnutím.

www.pohlavni-choroby.cz/chlamydie

Všechny chlamydiové nákazy jsou vysoce infekční a jejich inkubační doba se pohybuje v rozmezí 1 až 3 týdnů.

www.chlamydie-chlamidie.cz/