Dekubity

Špatná kondice, bolest, únava, kožní potíže, nevhodné stravování, nedostatečný pitný režim, nadváha, podvýživa, psychická nepohoda a další symptomy fibromyalgického syndromu jsou rizikovými faktory pro vznik dekubitů. Pokud mimo FM máte i diabetes, vysoký tlak, anémii, deprese, poruchy mozkové činnosti, intoxikaci léky, úrazy mozku a míchy, jaterní choroby, selhání ledvin, nádory, cévní onemocnění, jste senior, kouříte či nadměrně pijete alkohol riziko se výrazně zvyšuje.

Dekubity (proleženiny) jsou defekty kůže a podkožních struktur, které vznikají v důsledku tření a přímého tlaku podložky na části těla. Vyskytují se u 20 % pacientů s různými diagnozami, 1/3 vzniká na operačních sálech, kdy musí pacient ležet na tvrdším podkladu z důvodu dobré fixace při operačním výkonu. K poškození kůže může dojít za několik desítek minut nebo tím, že většinu dne sedíte či ležíte ve stejné poloze. www.zdravotnicka-technika.com/medicinske/clanek/…

  • Ti co nejvíce času tráví na zádech mají nejvíce ohroženou křížovou oblast, hýždě, paty, lokty, lopatky a týl.
  • Pokud spíte na boku a i v této poloze ležíte přes den pak místem vzniku dekubitů mohou být boky, kotníky, kolena, bedra, ramena a uši.
  • U polohy na břiše se dekubity mohou vyskytnout na hrudníku, genitálu, tvářích, uších, kolenou a palcích u nohou.

Prvním příznakem je začervenání kůže a bolest, otok, pálení nebo mravenčení postiženého místa. 

V dalších stadiích se tvoří puchýře, které přecházejí k povrchovému porušení kůže a postupně dochází k tomu, že se dekubit prohlubuje a tvoří se nekróza. V nejtěžších stadiích proleženin může dekubit zasahovat i kloubní spojení, tělní dutiny nebo kosti. https://www.lecbarany.cz/co-je-prolezenina-jak-ji-pozna

Dekubity jsou nejen velmi bolestivé, ale i kontraindikací např. rehabilitační či lázeňské léčby. Jejich léčba je časově i finančně velmi nákladná a patří pouze do rukou odborníka. Nejdůležitější je prevence – zabránění jejich vzniku.

Preventivní opatření u pacienta s rizikem vzniku dekubitů jsou založena na:
- komplexní terapii základního onemocnění a přidružených diagnóz s průběžným vyhodnocováním zdravotního stavu a aktuálním řešením všech patologií (hematologických a biochemických),
- edukaci pacienta a jeho rodiny o nutnosti rehabilitace a polohování,
- pohyb, změny poloh, eliminace tlaku,
- využití antidekubitních podložek a matrací, polohovacích pomůcek a lůžek,
- rehabilitace, využití rehabilitačních a kompenzačních pomůcek,
- léčba v Centru pro léčbu bolesti - sledování a vyhodnocování bolesti, terapie,
- nutričně vyvážená strava vhodná pro pacienty s FM s dostatkem tekutin,
- pravidelná hygiena, ošetřování kůže speciální ochrannou kosmetikou,
- čisté, suché ložní a osobní prádla, používání správných pomůcek pro kontinentní pacienty. 

https://www.hojeniran.cz/mod…/prevence-vzniku-prolezenin.aspx

Riziková místa a proleženiny nikdy nemasírovat!
Masáž poškozeného podkoží způsobuje maceraci kůže a degeneraci podkožních tkání, které jsou nejvíce namáhány.  https://www.dekubity.eu/informace-pro-verejnost/prevence/

Lékař či lékárník vám doporučí speciální výrobky pro prevenci a ošetření dekubitů. Ve zdravotních potřebách naleznete značný výběr antidekubitních, polohovacích výrobků a kompenzačních pomůcek. Některé jsou hrazené pojišťovnu a s výběrem pomůže fyzioterapeut. Jejich seznam naleznete na SUKL. Lze je získat i v ZTP bazarech či zapůjčit v půjčovnách zdravotních pomůcek.

Pokud jste schopní pohybu měňte svoji polohu každých 10-15 minut. Manuální polohování můžete z velké části účinně doplnit o polohování automatické, které poskytují špičkové modely matrací a lůžek. Speciální lůžka a matrace mohou pacienta otáčet, polohovat pomocí plynulých přechodů z boku na bok, odlehčovat plicím pomocí vibrací, měnit tlak na riziková místa pro vznik dekubitů atd.

Krycí matrace z vysoce pružné studené pěny povýší lůžko na komfortní spací zónu. Studená pěna je pružná a díky své struktuře velice prodyšná. Dobře odvádí teplo a vlhkost od těla. Je tedy vhodná i pro ty, kteří se potí ve spánku. Dokáže sjednotit podklad například gauče, 2 matrací nebo mírně proleželého lůžka. Příliš tuhé matrace změkčí a měkké matrace naopak zpevní.

Na riziko dekubitů upozorněte před operací, gelové pomůcky vložené pod pacienta na operačním sále zabrání jejich vzniku.

Velmi důležitou součástí je správná výživa. Ač se zdá, že to zdánlivě s ranami nesouvisí, opak je pravdou - udržuje pokožku pružnou a vláčnou, zajišťuje dostatek živin, vitamínů, minerálů a stopových prvků, zvyšuje imunitu proti infekci a zkracuje dobu léčení již existujících ran. Správný jídelníček patří do rukou odborníka (například nutriční sestry), která vyhodnotí riziko podvýživy a nedostatku jednotlivých složek potravy. Strava by se měla skládat z dostatku bílkovin (maso, vejce, ryby, luštěniny), ovoce a zeleniny, mléka a obilovin. Využívá se také mnoha potravinových doplňků pro doplnění vitamínů, minerálů. https://nemoci.vitalion.cz/prolezeniny/

Test Knollovy stupnice - slouží k posouzení rizika vzniku dekubitů:

Vysvětlivky: • tyto stavy započítat dvojnásobně 

Parametry                                      0              1                   2                           3 

Všeobecný stav zdraví               dobrý      přiměřený     chatrný                 skomírající 

Mentální stav                              bdělý      letargie         semikomatózní     komatózní 

Aktivita                                        chodící   potřebuje     •trvale na vozíku   •trvale na lůžku 

                                                                  pomoc 

Pohyblivost                                 plná       omezená      •velmi omezená     •imobilita 

Inkontinence                               žádná    občasná       •obvykle močová    •úplná stolice i moči 

Příjem výživy ústy                       dobrý     přiměřený     špatný                    žádný 

Příjem tekutin ústy                      dobrý     přiměřený     špatný                    žádný 

Náchylnost k chorobám                                           

(DM,neuropatie,cévní                 chybí      nevelká        průměrná                silná 

onemocnění,anemie) 

Skóre nad 12 bodů znamená, že pacient je ohrožen vznikem dekubitů. 

 

Článek má pouze informativní charakter, nenahrazuje lékařskou péči. Léčbu vždy konzultujte s lékařem.

Sdílením článků zvyšujete povědomí nejen o FM